"Вече си представях заглавията в медиите „Гълъб Донев отлетя от Министерски съвет“. Тази самоирония на служебният премиер, след вчерашното отхвърляне на проектокабинета на ГЕРБ-СДС, обаче не може да скрие факта, че назначаваните от президента временни правителства са всъщност най-постоянната управленска структура в страната вече втора година. Колко дълго може да продължи това - питаме социолога Васил Тончев.
Тончев каза: "Ако има извънреден вот, той ще е през март. Но най-вероятно тези избори ще възпроизведат същата конфигурация. Едва ли нещата ще станат по-стабилни."
На какво избирателите биха реагирали? Според социологът това е само на промяна и на нещо различно. "Тази промяна, която се роди на база анти Борисов и Гешев не успя да се разгърне и да убеди хората, че е нещо ново. "Продължаваме Промяната" не успя да реши кризите, даже задълбочи някои от тях. На базата на това се създаде патовата ситуация днес", смята Васил Тончев. По думите му причините са най-вече вътрешни за ПП, те са неподготвени да решават кризисните ситуации.
"Преди това ИТН, като партия създадена от протестите, също не беше готова да поеме управлението, а ПП не бе на висотата да направи ефективно управление", подчерта Тончев.
Кабинет "Габровски" и дебата в Народното събрание: Не виждам печеливши в него, но все пак ГЕРБ създават усещане за стабилност, което ги вади от изолацията.
Промените в Изборния кодекс: "Много е важно е да има ситуация, в която хората да са убедени, че това, което става е честно и коректно. При споровете в пленарна зала и двете страни стигнаха до тежки обвинения, и едните и другите, стигнаха до крайно негативно поведение. Възможно е да има манипулации и с хартия, и с машини. В България има прилична изборна администрация. Всичко това не бива да се руши, докато виждаме, че и двете страни вървят в обратна посока."
Парламентарната рулетка за втори и трети мандат: Ако се направи кабинет, то ще е в с трети мандат. Има някакъв шанс, но днес никой не желае да поеме властта в този тежък момент.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..