Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Укрепителната система на средновековния Филипопол

| обновено на 02.01.23 в 11:59

Средновековният Филипопол (Пловдив) наследява  укрепителната  система  от  I – VI век. Тя е изградена поетапно, като в крайния си вид се състои от три пояса. Първият обхваща  високата  част на Трихълмието, който се състои от три свързани хълма – Небет тепе, Таксим тепе и Джамбаз тепе. Тази стена загражда площ от 82,5 дка, разказа пред Радио Пловдив доц. д-р Камен Станев, от Кирило-Методиевския научен център към Българска академия на науките. 

Съвсем наскоро излезе неговото изследване "Укрепителната система на средновековния Филипопол" в поредицата "Приноси към българската археология" на НАИМ на БАН. Изданието представя изследвания по средновековна археология, рецензии и отзиви.

Вторият пояс обхваща територията между Трихълмието и билото на Сахат тепе и защитава площ от 106 дка. Третият пояс обхваща равнинната територия южно от Трихълмието и Сахат  тепе, както и източния  склон  на Трихълмието и равнината източно от него.

Въпреки че укрепителната система на Филипопол, включително и в периода на Средновековието, е била обект на редица изследвания, все още има редица неизяснени въпроси. Изследването е свързано с редица проблеми. На първо място, античният и средновековният град попадат в самия  център на съвременния Пловдив, което силно ограничава  възможностите за археологически проучвания само в рамките на терени, предвидени  за  ново строителство. Тази територия е активно обитавана през XV – XX в., в резултат на което археологическите пластове и структури са силно нарушени от различни вкопавания. 

Камен Станев разказа още в интервюто, че през 1205 г. цар Калоян не само разрушил града, но отвел населението му на север от Стара планина. В резултат на това, през XIII – XIV в. обитаваната територия рязко намаляла, като обхващала Трихълмието и изолирани махали в ранината. Това означава, че отпаднала нуждата от поддържката на стената в равнината, ключови части от която били целенасочено разрушени през 1205 г. 

Камен Станев разказа още, че му предстои да опише нови проучвания от спасителни разкопки в Пловдив, които са от римско време – I-II век до ранното Средновековие.

Може да чуете повече от двата звукови файла по темата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02