Българските автори в престижната класация, Haiku Euro Top 100, са шест. Освен Владислав Христов, отличени са и Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова и Цанка Шишкова. Критерият на комисията за класирането са отличията в международни конкурси и публикациите, в престижни англоезични издания.
Поетът Владислав Христов, за пета поредна година, е част от класацията за най-креативен хайку автор в Европа.
Полският хайку поет Кшиштоф Кокот, връчва ежегодно сертификатите на Haiku Euro Top 100. Класацията се провежда за 12-та поредна година.
„Кшиштов Кокот следи през годината всички публикации в международни издания и конкурси. Така си прави едни графики, според които в края на годината обобщава, кой е бил в престижните издания и колко конкурси е спечелил. Каква креативност и активност е имал през годината, съответният автор. Това означава и да бъдеш сред големите, в световната хайку общност. Вече има десетки хиляди пишещи хайку в цял свят и най-добрите, вече, не са в Япония, а са в Европа. Ние като българи и български автори присъстваме трайно, всяка година, в тази класация. В зависимост от активността, представителите на България в класацията са между десет и повече автори. Тази година са шест, но това са все качествени автори, които редовно публикуват и са начело в световните издания за хайку. Моя милост има за чест да съм за пета година, в тази класация. Така ние можем да представим този жанр, чрез нашия български почерк, защото хайку все пак е някакъв експорт на национална култура. Ние сме българи и мислим, и пишем на български въпреки, че публикуваме на английски своите хайку“, разказва Владислав Христов.
Хайку поетът е част и от журито на четвъртия международен конкурс за хайку "Мая Любенова". Конкурсът е отворен за всички, с изключение на членовете на журито, координатора на конкурса и техните роднини. Изпратените хайку трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани, онлайн или в печатни издания и да не са споделяни в никои от социалните медии. Поетите могат да кандидатстват на английски или български. Всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку творби.
„Мая Любенова е един от най-големите майстори на хайку, който си отиде преди няколко години от този свят. Но, нейното присъствие е толкова трайно, като текстове и като наследство, че хайку общността реши да направи конкурс на нейно име. Тя е родена в Пловдив, учила е тук.
Всяка година, този конкурс, е голямо събитие за хайку пишещите, в международен мащаб. Събира все повече автори, които искат да участват. Мая Любенова беше любим автор на много хора и беше четена на много езици, и превеждана. За мен е важно, че чрез този конкурс, чрез текстовете на Мая, чрез името на Мая Любенова, световната общност почита и българското хайку, защото българското хайку е феномен в световната литературна култура през последните години. Не случайно, не само конкурсите и публикациите го показват това, но и Световната хайку фондация, която отдели специално място на българските автори. Хайку се превръща в още един добър начин, да покажем родната си култура. Този най-кратък литературен жанр, през последните години, е толкова популярен, че е изпреварил всяка друга поезия“, коментира хайку поетът Владислав Христов.
Темата на конкурса е свободна. Българските автори са поканени да изпратят творбите си на български език, чуждите автори на английски език. Като творбите ще се гледат в две паралелни секции, за да не се получи объркване.
Периодът за кандидатстване, вече, тече. Той е от 1 януари до 28 февруари 2023 година. Имената на спечелилите първо, второ и трето място и техните хайку, с преводи на английски, ще бъдат публикувани на 17 април. Освен Владислав Христов, част от журито на конкурса са Антоанета Николова и Гергана Янинска, сестра на Мая Любенова и утвърден хайку автор. Още информация за конкурса, на страницата на "Културни новини".
Чуйте интервюто на Владислав Христов, за предаването „Шейкър“.
Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..
Среща под надслов "Книга без автограф" ще се проведе тази вечер от 18 часа, в читалище "Алеко Константинов" – Пловдив. На събитието ще бъде представена съвместната стихосбирка на Стефка Тотева и Яна Дековска и ще присъстват автори и приятели на Литературен кръг "Метафора“. В памет на дъщеря й, нашата колежка от Радио Пловдив Стефка..
Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка. С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя..
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..