Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Отчуждаване" е най-добрият вариант за спасяване на парка

| обновено на 09.01.23 в 16:59

Пловдивчани продължават да водят битка за съдбтата на 81 дка. зелени площи край Гребната база.  

Тя обаче се сблъсква основно с местната власт, тъй като в края на миналата година градският парламент на Пловдив разреши застрояването там на частен терен, след спорни промени в Общия устройствен план на града, предизвикали продължителни протести.

Межувременно, заради острата гражданска позиция Кметът Здравко Димитров се  срещна със собствениците на терена и обяви, че общината ще си връща тази площ. Как обаче това може да се случи?

Вариантите обяснява Добромира Костова председател на Комисията по устройство на територията и жилищната политика в Общинския съвет. Тази и още две общински комисии се занимават с казуса на днешни свои заседания.

Има няколко предложения за парка – на кмета и още три, като две от тях са на политически групи и едно е на гражданската инициатива за спасяването на парка.  Като цяло, има различни идеи, но посветени на целта да се запазят зелените площи там.

Кметът Здравко Димитров предлага да се купи терена, като се преговаря за цена, но и тук не се знае изхода, тъй като собственикът има право да поиска каквато си цена реши, обясни Добромира Костова.  Няма как да се напрпави предварителна пазарна оценка по тази причина.  И също така не може титулярът да бъде принуден да продаде имота си.  

Единствено при „Отчуждаване“ може да се формулира някаква пазарна оценка.

Именно това предложение ще се гледа на общинска сесия. Подобно е и другото предложение  - на „Съюз за Пловдив“.

Другите идеи също визират придобиване на терена от общината чрез отчуждаване.  Тази процедура позволява да се приложат механизми за остойностяване на имота, които не включват задължително прилагането на пазарна оценка.  Затова тази  процедура е много по-щадяща за градския бюджет, поясни Добромира Костова. 

Самото отчуждаване обаче е проблем поради промененото предназначение на терена. То първо трява да се върне – като предназначение за парк и едва след това може да се прибегне към процедура по отчуждаване.  По тази причина на следващата общинска сесия трябва да се започне първо с уреждане на този проблем, посочи скритите капани общинската съветничка.

Редът е – първо да се внесе проекторешение за смяна на ОУП, изработване на проект и пристъпване към отчуждаване.  Има вероятност това предложене да влезе в дневния ред на сесията, насрочена за 13-ти януари.

По-вероятно е обаче да се приеме предложението на кмета – за преки преговори със собствениците. Уви,  ситуацията е като казуса с Панаира

От различните „заменки“ общината вече се лиши от поне 130 млн. лв., коментира общинската съветничка от групата на Демократична България.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Спестяванията у нас растат, икономисват 22% от българите

В България спестяват само 1,2 млн. души или 22 процента от пълнолетното население, показва проучване на агенция "Тренд". Около 84 процента от спестяващите го правят през банкови депозити, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). По думите му около 68 процента от..

публикувано на 02.10.24 в 15:30

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20