Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да не се спират парите при преосвидетелстване с ТЕЛК

Снимка: Радио Пловдив, архив

Да не се спират плащанията на хората с увреждания при преосвидетелстване, за да може докато трае издаването на новия ТЕЛК хората да получават пари, тъй като тези суми за тях са или основни или важно перо за оцеляването им. Това  заяви в предаването "Ден след ден" Иван Николов от Центъра за психологически изследвания.

Поводът е протестът на хората с увреждания, които настояват тази седмица политиците да разгледат Наредбата за медицинска експертиза, в чието изменение е залегнало именно това. Целта е възможно най-бързо да се гарантират по-кратки срокове за издаване на ТЕЛК-ово решение.

"Процесът с издаването им става още по-тромав ако се обжалва даденият процент, защото то минава през НЕЛК и те го връщат отново към ТЕЛК. Това поставя често хората в безизходица, защото това е група в риск, а и в тези икономически условия.

Хубаво е свидетелствата да са електронни, защото хора с пожизнен ТЕЛК, който имат от 20 години такъв документ, трудно успяват да го запазят здрав. "Все пак това е лист хартия“, отбеляза  Иван Николов и добави, че тромавата система, заради дългите срокове, забавя и получаването на първи ТЕЛК.

Той подчерта, че работеща формула за сформиране на медицинската експертиза е била тази от 2018 г., според която основното заболяване дава основния процент и 20% от сбора на съпътстващите заболявания. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21