Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С машинния вот България бе взела напредничаво решение


Нова организация си поставя за цел да работи срещу изборните измами, купуването на гласове и контролирания вот.  

Това е „Обединение за честни избори“. В него влизат няколко обществени сдружения, множество доброволци, има и медийна подкрепа.

Промените в изборния кодекс са повод за тази инициатива, както и липсата на обществен разговор в публичното пространство за тези промени – казва  Георги Пенчев от ф-я „Общество БГ“, една от организациите в това обединение.

Ако можем да разграничим повод от причина обаче, то причината по-скоро е доста стряскащата липса на разговор за това, независимо от избрания модел между хартиен и машинен вот, как се адресират и анализират проблемите при тези процедури. Не само за нарочни манипулации, но и за човешка грешка, което като краен резултат лишава гражданите от тяхното легитимно право на вот.  Такъв разговор отсъстваше както в парламента, така и в публичното пространство.

Една от страничните жертви на законовите промени бе електронното (дистанционно) гласуване, което иначе решава голяма част от другите формати на гласуване.  Затова целта на новото обединение е  максимално експертно да се  анализират проблемите и рисковете при различните методи.

Да, риск от подмяна на вота съществува. Доколкото изборите са най-важния процес обаче, така и трябва да се използват технологиите в помощ на хората. Но за тази цел хората трябва да са добре информирани – къде да внимават и какви са потенциалните проблеми.

Когато се хвърли достатъчно медийно внимание върху тях, то се очаква логично те да намалеят.

Много се говори за възможните манипулации при машинното гласуване и това, че в много държави то не се прилага.  В този случай обаче, България взе напредничаво решение. С него например, най-големият ни изборен проблем - невалидните бюлетини бе решен. Нева бях почти изключени.

Ако се говори пък за намалена изборна активност, причините за нея трябва да се търсят другаде, е не в машините. Отпадането на този процес, който даде резултат,  не е от полза за гражданите.

Има ли вероятност от манипулации след това, при пренасянето на данни от машините,  след края на изборния процес?

Има достатъчно механизми, които да възпрепятстват това.  С такива мнения просто се злоупотребва.  Истинската рискова ситуация за грешка или злоумишлени манипулации е именно при ръчното броене на хартиените бюлетини.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49