Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все по-вероятно става ДБ да получи третия мандат

Дали третият опит има повече шансове от първите два за съставяне на кабинет и по-сговорчиви ли са партиите в момента или по-скоро изчисляват загубите си при провал?

Отговорът за успех на някакъв кабинет като че ли в дадения момент е "НЕ".  Почти няма вариант в рамките на това НС да имаме редовно правителство - коментира ситуацията проф. Росен Стоянов от НБУ. 

Ясно е, че става дума за политически фрази, задължитени в случя, но изпразнени от съдържание. Партиите просто отчитат формално някаква среща и толкова. Явно опасността от това да управляваш страната в сегашната ситуация е най-плашеща за политиците, смята експертът по обществени комуникации. 

Някои пък третират варианта от продължаващо президентско управление, чрез служебното правителство, като опасност. Всъщност, именно те, несвършвайки своята работа, принуждават президента да прилага тези конституционни вече свои задължения.

Едно е ясно – отсега трябва да се строят мостовете за бъдещото, след поредните избори, управление. Съвсем прагматично да се започне с подаването на коректна информация между политическите формации.

За съжаление, и следващите избори няма да променят сегашното статукво. Може да има малко преразпределение на процентите, но се очертават почти същите субекти и в бъдещия парламент.

Не е невероятен вариант те просто да „тупкат топката“ дочаквайки  изборите „две в едно“. 

Има и подводен камък – едно слабо правителство става заложник на опасността по всяко време да го свалят. Това са едни своеобразни „плаващи пясъци“.

Логично би било най-накрая да се осъзнае от президента и той да си обърне навика който си е създал,  а именно,че даването на третия мандат отново на БСП ще доведе до две негативни  последици. Първо – това ще е тотален срив на тази партия и дори изчезването и от следващия парламент и второто – има категорична заявка, че никой няма да се коалира с тях така че да има резултатност. Това пък ще се отрази на неговия избор, като грешен.

Така че, даването на мандата на ДБ се очертава като все по-реално.  

Ако го насочи към Български възход, има опасност държавният глава да бъде с основание обвинен в политическо инженерство – с оглед лидера на тази партия (ген. Стефан Янев). Именно тази им близост може би ще предпази президента от този ход, за да избегне тези обвинения.

А призивите за промяна на политическия модел в страната, идващи дори от самите партии, нямат голямо основание.  За целта се иска пълно насищане на общественото пространство, а обществени нагласи. Такива засега, поне засечени от социологията – няма. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12