1351 лв. – това е минимума заплащане, което един работещ трябва да получава, за да се издържа и живее нормално по българските стандарти.
За тричленно семейство, с едно дете, сумата е 2432 лв., сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.
Какво може да се каже при тези данни?
Имаме 17.7% увеличение на разходите за издръжка само за една календарна година. При потребителската кошница за основните продукти за живот обаче, нарастването е доста по-значително, заради тяхната неизбежна необходимост. Затова там нещата изглеждат много по нерадостно от средната статистика - коментира експертът от Института към КНСБ Петър Мишев
По думите му, най-ярък пример за поскъпване са яйцата, сиренето, млечните продукти. Вече дори един омлет или нещо традиционно, което е за българската трапеза, като баница, става един лукс!
Работа на управляващите е да измислят какво трябва да се направи за населението, за да се компенсира тази яростна инфлация.
Едно от първите неща е да се направи нов бюджет, понеже сега се стъпва върху финансовата рамка от предишната година, което е несравнимо. Той трябва да нов, осъвременен с реалностите за тази година.
Уви, политическата обстановка продължава да е нестабилна и непредвидима.
Минималната работна заплатата е изключително важна, защото се явява индикатор за това, накъде се движим – напред или изоставаме. Въпреки синдикалните настоявания, МРЗ в момента е 780 лв. Доходите все повече ще изостават и за населението ще става все по-трудно да поема разходите си.
Къде сме ние, сред останалите страни?
Цените, ако наблюдаваме ЕС горе-долу навсякъде варират и се увеличават, но разликата при нас е в много по-ниските доходи, отколкото в останалите държави от Съюза.
Обмислят се общи действия между отделните синдикати за организирането на обща национална протестна кампания – заяви още Петър Мишев от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..