Нова компютърна технология създава текст, подобен на такъв, който е сътворен от човека. С компютърна програма и езиков модел може да се генерира например мотивационно писмо, научна статия, реклама, дори инструкции за програмисти.
ChatGTP (чат джи ти пи) е разработен от една от големите организации в сферата на изкуствения интелект и на този етап може да се ползва безплатно след регистрация с електронна поща и телефонен номер.
Визията на тази технология е като чатботовете, които напоследък все по-често се използват като начин на комуниакция в интернет с предварително зададаени изрази.
Въвеждат се езикови конструкции, на които е била обучена системата, а те поразително много приличат на интелект, но все пак не са. Това са устойчви словосъчетания, но създадените между тя връзки, изнендващо много приличат на смислени, каза в интервю за Радио Пловдив IT-експертът Димитър Ганчев.
Ресурсът, който се ползва, е създаден от набор от уебсайтове и пълния текст на аглийската версия на Уикипедия. Първоначално текстовете са на английски, но преводът им на друг език може да се извърши лесно с виртуален преводач, каза още Ганчев. По думите му обаче не може да сме сигурни, че създаденият текст е верен и не трябва да му се доверяваме напълно, тъй като не става дума за алгоритми, които да копират начина, по който хората разсъждават. Освен това и базата данни не се обновява своевремнно.
Първо се смяташе, че изкуственият интелект ще замести по-простичките професии и ще замести по-скоро физическия труд. Започнаха да се създават картини, които заместват прекрасно работата на художник илюстратор, като ползват база данни от най-известните художници и създават нови картини. Със сигурност ще има полза, но все още не се знае къде ще се появи - обикновено там, където не я очакваме, коментира Ганев.
Наличието на изкуствен интелект може да ни накара да не използваме естествения. Ако му възложим да избира между две равноправни, но алтернативни гледни точки, не сме сигурни, че няма да избере една от тях и да я представи като правилна. Изкуственият интелект ще ни решава ежедневните задачи, ще ни рисува илюстрации в познати стилове, но кой ще измисли новото съдържание, каза още експертът.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл.
За рисковете от незаконно извличане на информация бе разговорът на Димитър Владимиров с проф. Илин Савов, експерт по специални разузнавателни средства, киберсигурност, и злонамереното използване на изкуствен интелект. "За съжаление изкуственият интелект започва да навлиза ударно и да се използва от организирани престъпни групи", отбляза той...
Възможностите за осигуряване на бърз и качествен транспорт между населените места в Пловдивска област и свързаността им с областния град отново бяха обсъдени при областния управител професор Христина Янчева. В нея са се включили вицепремиерът министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и председателят на комисията по транспорт в..
Поставяне на камери на възлови кръстовища и прелези в Пловдив поискаха от общината представители на сдружение „Ангели на пътя“ на среща със заместник- кмета Ерол Садъков, службите по сигурността и организациите на транспорта и началника на Пътна полиция главен инспектор Красимир Нешев. Конкретните кръстовища, за които настояват за видеонаблюдение, са..
Не само, че не съм разочарована, но съм и приятно изнедана от гласуването за лидер на "Да, България!", каза в предаването "Точно днес" Веселина Александрова, която се кандидатира за поста, но не събра достатъчно гласове. Конференцията на партията избра да има двама съпредседатели - Ивайло Мирчев и Божидар Божанов. В гласуването по двойки кандидатури тя..
Безопасността и здравето при работа са ангажимент на всички. Това е обща задача и трябва постоянно да се подобрява. Това коментира експертът на КТ "Подкрепа" Александър Загоров в деня за защита на безопасните условия на труд. Той подчерта, че статистиката за миналата година, която показва увеличение на трудовите злополуки за цялата..