Нова компютърна технология създава текст, подобен на такъв, който е сътворен от човека. С компютърна програма и езиков модел може да се генерира например мотивационно писмо, научна статия, реклама, дори инструкции за програмисти.
ChatGTP (чат джи ти пи) е разработен от една от големите организации в сферата на изкуствения интелект и на този етап може да се ползва безплатно след регистрация с електронна поща и телефонен номер.
Визията на тази технология е като чатботовете, които напоследък все по-често се използват като начин на комуниакция в интернет с предварително зададаени изрази.
Въвеждат се езикови конструкции, на които е била обучена системата, а те поразително много приличат на интелект, но все пак не са. Това са устойчви словосъчетания, но създадените между тя връзки, изнендващо много приличат на смислени, каза в интервю за Радио Пловдив IT-експертът Димитър Ганчев.
Ресурсът, който се ползва, е създаден от набор от уебсайтове и пълния текст на аглийската версия на Уикипедия. Първоначално текстовете са на английски, но преводът им на друг език може да се извърши лесно с виртуален преводач, каза още Ганчев. По думите му обаче не може да сме сигурни, че създаденият текст е верен и не трябва да му се доверяваме напълно, тъй като не става дума за алгоритми, които да копират начина, по който хората разсъждават. Освен това и базата данни не се обновява своевремнно.
Първо се смяташе, че изкуственият интелект ще замести по-простичките професии и ще замести по-скоро физическия труд. Започнаха да се създават картини, които заместват прекрасно работата на художник илюстратор, като ползват база данни от най-известните художници и създават нови картини. Със сигурност ще има полза, но все още не се знае къде ще се появи - обикновено там, където не я очакваме, коментира Ганев.
Наличието на изкуствен интелект може да ни накара да не използваме естествения. Ако му възложим да избира между две равноправни, но алтернативни гледни точки, не сме сигурни, че няма да избере една от тях и да я представи като правилна. Изкуственият интелект ще ни решава ежедневните задачи, ще ни рисува илюстрации в познати стилове, но кой ще измисли новото съдържание, каза още експертът.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..