„Трябва да се промени политическото говорене на тези две партии по отношение на ДПС, БСП и ГЕРБ. Иначе отново ще изпаднем в същата ситуация. Задачата на тези хора е да съумеят да сформират правителство, т.е. да правят политики и когато ние сме призвани да правим политики не трябва да има между нас разделителни линии. Всеки от нас трябва да отстъпи малко в името на по-голямата цел – решаването на проблемите и правенето на политиките“, заяви доц. Начев.
Той добави, че ако българите искат системата да се промени в европейска посока, то тогава трябва да излязат да гласуват, а не отново да демонстрират апатия и да регистрираме поредната ниска избирателна активност.
Според доц. Начев смяна на модела на управление от парламентарен към президентски, за което от ИТН инициират подписка за референдум, не е необходимо. Причината е, че последните служебни правителства са доказали, че моделът работи добре.
„Такава кардинална смяна на модела е нужна, когато се вижда, че той не работи. И референдумът за модела на управление, и на „Възраждане“ за еврото са реклама и подготовка за вота. Лошото е, че те мътят съзнанието ни като граждани и ни отклоняват от по-съществената задача.
За да се говори за референдум, то трябва да се създаде такова законодателство, което трябва да доразвие референдума като инструмент, т.е. когато нещо се гласува на референдум, то да бъде разгледано в НС или в местния парламент и да има политически последствия.
Сегашният закон не прави такова нещо. Ние самите нямаме култура за референдуми. Не сме Швейцария, която сме свикнали да ни да ни питат за всяко нещо и затова и не участваме в него“, каза доц. Начев.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..