"Ако имаше някаква минимална воля от страна на оформилото се мнозинство в Парламента да бъде приет Закон за контрола върху главния прокурор, той щеше да бъде приет още в началото на Народното събрание, а не да се мимикрира някаква работа в последните му дни. В много от действията на някои от парламентарните сили, а именно ГЕРБ, ДПС, "Български възход" и БСП и президента по тази тема има синхрон категорично, но ясно е, че отговорници за провала са точно тези партии. Те ще се борят до последно да няма контрол върху главния прокурор", заяви журналистът Петко Георгиев.
Прегръдката между ПП и ДБ за съвместно явяване на избори е нещо съвсем логично. В голяма част от своите политики те стоят заедно, въпреки че имат различия по определени политики.
"Важното е, че пред българския избирател този път ще има единен субект в тази част на политическото пространство, спрямо който гражданите ще могат да ориентират своите виждания за различно развитие на България. Това е един много важен и различен фактор на предстоящите избори, който може да подейства като катализатор за по-сериозна промяна в политическата среда".
Мисълта, че е крайно време да се сложи точка на управлението на президента Радев, което и във външно- и вътрешнополитически план се е оказало много вредно за България, е приоритетът, довел до някакво избледняване на червените линии между партиите.
"Този опит за подмяна на външнопоплитическия курс на България, който се прави по времето на Служебните правителства, стимулира действия от страна на политическите сили, които иначе не бихме очаквали. В тази категория поставям движението в посока за правене на някакво правителство, което да има някаква форма на сътрудничество между ГЕРБ и ДБ, което бе невъзможно да се случи като мнозинство, което да сложи край на управлението на президента".
Георгиев бе категоричен, че СДС вече нямат никаква електорална тежест нито в коалиция с ГЕРБ, "където са закачени на ревера на Борисов, нито в една коалиция с ПП и ДБ, в която по-скоро биха им навредили с образа, който са си създали през годините".
По думите на Георгиев, нещо интересно и важно, което е в резултат от войната и путинистката позиция на БСП е, че те най-накрая са завършили прехода, като са се завъртели на 180% и от декларирани комунисти и антифашисти са се превърнали в партия, подкрепяща фашисткия режим на Путин и от партия, която след краткото си отклонение в рамките на предишното НС, се е завърнала там, където е нейното място - в редовете на статуквото.
Според Георгиев, предстоящите избори ще бъдат фалшифицирани. "Приоритетът, който си поставиха партиите в НС с приемането на промените в ИК - връщането на хартиената бюлетина и превръщането на машините в принтери на бюлетини е подготовка към фалшификация на изборите в голям мащаб. Президентът говори за ПП и ДБ като за войнолюбци и шарлатани и как ще може да гарантира, че ще има честни избори, когато той иска тези партии да ги няма?"
Медиите и гражданите имат водеща роля да не бъде допусната масова фалшификация на изборите, тъй като в социалните мрежи е в ход масирана антибългарска и антиевропейска кампания.
Като позитивен факт, в резултат на поредицата избори, Петко Георгиев подчерта, че "проваленото НС доста е пояснило кой кой е в Парламента и е станало доста по-ясно какво се случва с политическата среда, какво би представлявал, недай си, Боже, Парламентът в една президентска република - безсмислено място, където нищо добро за политиката в страната не може да се случи. Ако хората могат да се учат от грешките си, това е един много добър урок".
Интервюто - звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..