Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общественият съвет към ЦИК призова за повече машинен вот

Снимка: БГНЕС

Общественият съвет към ЦИК излиза с призив за предстоящия на 2 април извънреден парламентарен вот да се използват максимално машините за машинното обработване на гласовете. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Стефан Манов от Обществения съвет към комисията.

„Искаме да има прозрачност, да се отпечатва длъгият протокол от машината. И най-вече – информацията от така наречените флашки, която да се публикува незабавно, за да могат хората да следят. Защото те имат доверие на флашките, обратно на това, с което ни облъчваха от парламентарната трибуна. Те искат да видят и резултатите от флашките“, обясни Стефан Манов.

Общественият съвет към ЦИК повдига и още няколко важни въпроса, които касаят обявяването на мандатите.

„ЦИК ги публикува вчера, но без данни как са изчислени. Рушим доверието. Имаме в 30% от избирателните райони промяна в мандатите. Някои получават, други губят. Тези, които губят, трябва да видят защо губят. Призоваваме данните от Националния статистически институт, които са използвани, и изчисленията, стъпка по стъпка ЦИК да ги публикува незабавно. Целта е да няма никакви съмнения“, каза още Манов.

Той допълни, че другият призив към ЦИК касае видеонаблюдението. Там трябва да се свърши много сериозна работа по засилване на доверието. Хората трябва да бъдат убедени, че никой няма да следи техния вот, и че камерите ще работят само след приключване на изборния ден.

Цялото интервю със Стефан Манов можете да чуете от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56