„Очакваме тази година да има три пъти повече посетители на събора спрямо предходни години. Най-голямата слабост винаги е бил транспортът, предвижването до поляните. Затова усилията ни са насочени в посока да направим, така че посещението на събора да бъде по възможно най-достъпния начин“, коментира Симеон Караколев от Сдружение "Рожен - наследство в бъдещето" в предаването „Точно днес“.
Причините за очаквания засилен интерес са, че последното издание беше през 2019г. и връщането на българите към традициите. За да се осигури транспорта и паркирането без да има напрежение се обмисля обособяването на буферни паркинги в Чепеларе, Смолян и Пампорово, а автобуси да извозват посетителите, както и за „байпасен път“ през Баните.
Община Смолян отново ще отговаря за фолклорната част на събора, но се очаква и помощ от Министерството на културата. Една от забележителнотстите на тазгодишното издание на събора ще бъде Пилона на Рожен.
Годишнината ще бъде отбелязана с обща родова среща на наследниците на първите родопски родове от с. Долно Дерекьой (днес с. Соколовци) и околността, поставили началото на традицията „Рожен“. Ще бъде започната символична алея с „Елите на родовете“, която ще възстанови вековната традиция всеки стар род от Соколовци и околността да има свое символично място. През 1897 г. по инициатива на отец Ангел Инджов, свещеник в с. Соколовци, на Роженските поляни се събират родовете, разделени от тогавашната границата с Турция.
Родопските поляни ще бъдат украсен с внушително българско знаме от близо 7 000 кв.м. На четири сцени ще се проведе традиционният Национален фолклорен конкурс за певци, инструменталисти, народни танци, обичаи и словесен фолклор. Ще се проведе конкурс за автентична мъжка, женска и детска носия и атрактивното й представяне.
Мобилната музейна експозиция „Духът на Родопите“ ще покаже родопските традиции, обичаи и ритуали. Акцент ще е изложбата със снимки и архивни документи „История през три века“ за Роженския събор от началото му до наши дни.
В специализирани изложения посетителите на събора ще видят различни видове овце, кози, кучета, говеда и биволи, млечни и месни храни от фермата, селскостопанска техника и оборудване. Ще се представят различни видове традиционни занаяти, местни обичайни ястия и печива.
В програмата на събитието са включени конни атракции, изпълнения на нестинари, народни веселби, надигравания и грандиозни вечерни концерти.
Медийни партньори на изданието през 2023 година са Българско национално радио и Българска телеграфна агенция.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 6 . 07. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Оноре дьо Балзак. Изоставената жена. 86 стр., ок. 2А, Фама +, 2025. Борис Акунин. Лего. 336 стр., ок.5А, Еднорог, 2025. Уилки Колинс. Жълтата маска. 280 стр., ок. 4А, Плеяда, 2025. Шебнем..
Пловдив за 29-и път е домакин на Международния фолклорен фестивал, чиито участници шестват из Главната улица и изнасят концерти на сцената пред общината и на Античния театър при вход свободен. Тази година в програмата са включени 8 състава от 6 страни – Армения, Италия, Парагвай, Словакия, Украйна и България. По традиция домакини на фестивала..
Няма как да отречем, че хлапетата ни днес не ни дават шанс да изискваме от тях труд и упоритост. Лесното и бързото избират те като начин на живот. Но защо тогава не харесват живота си, боят се от него и ,уви, търсят изход отвъд хоризонта на съществуването. Поне така твърди в изследване Националния център за обществено здраве. В "Срещите"..
Едно от най-очакваните музикални събития на Балканите HILLS OF ROCK 2025 стартира днес в Пловдив. Между 25 и 27 юли, трите сцени на HILLS OF ROCK на Гребната база ще обединят легендарни имена, култови групи и новите лидери на световната рок и метъл сцена. Сред тях са Gojira, Machine Head, The Smashing Pumpkins, Mastodon, Fear Factory,..
„Разговори с живописта“ – така е озаглавил изложбата си Греди Асса, която е подредена в галерия „2019“. Публиката може да види 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създавани от художникът между 2010 и 2024 г. „Пред живописта мълчим. Тя е универсален език, достъпен отвъд границите на естествените езици“ – споделя Греди Асса...