Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вместо да контролира, Турция амнистира незаконните строежи

Заедно с репортажите за трагедията и покъртителните истории на хората, в Турция вече се появяват критични гласове за причините земетресението да отнеме толкова много човешки животи.

Отново, след разрушителния трус от 1999- та година, се повдига дебата за качеството на строителството. Журналистът от сайта Обзорнюз Тайфур Хюсеин припомни, че тогава е въведен специален данък, средствата от който е трябвало да отидат за бедстващите райони. От него са събрани 80 милиарда турски лири, но не е ясно дали са ползвани по предназначение. 

Некачественото строителство и слябият контрол са основните причини за срутването на толкова много сгради, сочат експертите.

Журналистът описа и практиката на постоянно "амнистиране" на назаконните строежи, което се прави преди избори с цел управляващите да получат политически дивиденти. Тази практика започва още от 1948 като вид "морков, който политиците дават на избирателите", тя е преустановена през 1989 година, но Ердоган я възражда.  

В неговото управление вече 8 пъти има такива амнистии, като поредното предложение за такава е било внесено в меджита, а знае се, че през май месец предстоят избори.

Хюсеин се спря и на липсата на критичен тон в официалните медии. Отдушникът на обществото са социалните мрежи, но и там вече има наложени рестрикции от страна на властта. Друга част от картината в Турция е опитът властта да контролира потоците на помощта без да допуска неправителствения сектор да се намеси. А самата държава демонстрира липса на координация.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21