Денят 14 февруари събира два празника ведно. И понеже, макар и в епицентъра на тревожното време, те ни зареждат със сили и радост, и традиционният празник на виното – Трифон Зарезан, а и по-модерният, но вече утвърден у нас – Свети Валентин, са обичани и очаквани от хората.
Траките са правили вино по нашите земи от 5000 години, а днес традицията продължават съвременните винопроизводители на база на развити технологии и в съответствие с вкусовете на потребителите.
В програма „Точно днес“ поканихме за разговор Росица Касабова – собственик на популярна винарска изба край Пловдив – за пътя на трансформация на българското винопроизводство и предизвикателствата пред бранша в новите климатичнин и геополитически условия.
На фона на десетките хиляди пострадали от от земетресението в Турция и Сирия с магнитуд на най-силния трус от 7,8 по скалата на Рихтер и десетки пъти повече ранени и останали без подслон хора, за нивото на сеизмична безопасност в строителството на сгради в България и в частност и в Пловдив – събеседник – арх. Чавдар Тенев – председател на пловдивската колегия на Камарата на архитектите в България. Ще разговаряме за сеизмичните регулации, спазването на строителните стандарти и световния опит за гарантиране на по-голяма сигурност за гражданите.
Заради пробива под Централна гара северното платно на бул. Христо Ботев“ от понеделник е затворено за пътни превозни средства в участъка от автогара „Юг“ до източния полукръг на кръговото кръстовище. Движението се извършва двупосочно в южното платно, а десният завой към ул. „Иван Вазов“ и бул „Руски“ е невъзможен. Как изглежда пътната картина в утрото на 14 февруари, след като друг голям участък от кръстовището на бул. „Александър Стамболийски“ и ул. „Димитър Талев“ дни преди това бе затворен за движение – репортаж на Яница Марова.
В седмицата, в която се навършват 150 години от обесването на Васил Левски, всеки ден – минути преди 8 часа ви разказваме за Апостола на Свободата и дейността му в региона. Във вторник Антония Попова ни отвежда в Мулдавския манастир „Св. Петка“, където до днес се пази едно от скривалищата на Левски.
За ненаучените уроци на времето, недоразказаните докрай истории и откровено укриваните истини осемдесет и повече години, свързани с мрачен епизод от историята на България – интервю с Ивайла Александрова – автор на документалния роман за Никола Вапцаров „Оловна тишина. Историята на един разстрел“.
В минутите за култура след 9.00 ще ви поканим на изложба – живопис на художника Васил Петров в галерия „Възраждане“, озаглавена „Разкази за Универсума“.
А в „Добро утро, Ден“ във втория ден от седмицата продължава гостуването на журналиста и режисьор на документални филми Цветан Симеонов.
В ранното неделно утро споделяме думите на един император философ - „Когато се събудите сутрин, помислете каква ценна привилегия е да сте жив – да дишате, да мислите, да се радвате, да обичате.“, ни казва Марк Аврелий. Колкото и клиширано да звучат думите му, във времето на изгубени стойности и през погледа на консуматорската ни същност днес,..
Терените в Пловдив не достигат, но предприемачите строят във височина. Жилищен комплекс от небостъргачи ще се изгражда в квартал „Филипово“ между булевардите „Дунав“, „Васил Априлов“ и ул. „Победа“. Сградите ще са по 25-26 етажа и ще са високи от 50 до 75 метра. Предложението на кмета Костадин Димитров вече стигна до комисиите в Общинския съвет, но..
На фокус ни е събитието „Историята на една шевица“. На живо, във Фейсбук на 12 февруари, денят на пълната снежна Луна в Лъв. Началото е в 19 часа. Вход свободен. Разговаряме с Венцислава Великова. Коментираме, накратко, темата за влиянието върху човека на ритуали, които ни обединяват като общност и за автоматизираните действия, в рубриката..
За цените, бойкота, мерките и контрола ще си говорим в първите часове на петъка. И за парите в хазната в опит да се отговори на изисквания, желания и реалност. Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от БВП, без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи..
Контрол върху цените на най-потребяваните стоки е сред най-дискутираните теми напоследък. След потребителския бойкот в Хърватия, разпространил се и в други съседни балкански страни, у нас също се подготвя такава протестна акция. От своя страна политици, както и президентът, също излязоха с предложения по темата. Защо се прави това и каква би била..