Окръжният съд в Пазарджик наложи на бившия служител от БОП Владимир Панайотов четири години и осем месеца затвор, а самият той се призна за виновен.
На втора инстанция обаче, Пловдивският Апелативен съд намали присъдата от ефективна на три години условно и четири години пробация.
Това решение възмути близките, а прокуратурата протестира пред ВКС с искане делото да се върне за ново разглеждане.
Искането ни с държавното обвинение е взаимно, заяви пред Радио Пловдив Димитър Марковски, адвокат на семейството на загиналото дете. Връщането на делото не е самоцелно, а просто ВКС няма правомощия да замени присъдата - той може да го върне на предходната инстанция евентуално с указания, обясни той.
Има вече доста сходни такива случаи – с протести на засегнатите семейства.
Част от решаването на проблема с войната по пътищата е и завишение размера на наказанията, налагани от съдилищата. Когато бъдат осъдени по-строго с тежки наказания, това вече действа като превенция на останалите. Такава е идеята на Законодателя – да се въздейства върху обществото. Тогава тези безразсъдни шофьори може да се замислят и да избегнат друга трагедия - подчерта извесният юрист.
Трябва да се наблегне и на размера на глобите, което също действа ограничаващо на шофьорите да не карат безразсъдно.
Съкратеното съдебно следствие дава привилегия на подсъдимия, но има и своите благоприятни последици, защото приключва бързо и срочно. Така се постига правораздаване в кратки срокове, но и със справедливи наказания. Това може да се постигне дори и с редуцирането на присъдата с една трета.
Така е постъпил Пазарджишкия съд, като първа инстанция. В този случай прокуратура и следствие са работили обективно и съвестно. Затова сега прокуратурата протестира условната присъда като несправедлива.
По принцип ВКС обявява решението си в едномесечен срок, така че прогнозата е за развръзка в законоустановения срок.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...