Предаването "Точно днес" на 17 февруари посветихме изцяло на Апостола в разговори с изследователи и хора на изкуството, които търсят и добавят още информация и емоция към образа на Левски от неговото и от нашето време.
Вълнението да носи в гените си Васил Левски има докторът по културология Петко Георгиев. Той е главен библиотекар в НБ "Иван Вазов", член на комитет “Родолюбие” и за поредна година е организатор на панихидата за Васил Левски в църквата “Св. св. Петър и Павел в Пловдив. Началото на Сопотлиевия род, от който произхожда, е свързан с Апостола по майчина линия - бабата на Левски и 5 пъти пра- бабата на Петко Георгиев са сестри.
Аз от ранна детска възраст знам, че съм роднанина на Левски и го пиемама като част от семейството. По късно разбах колко е голям. Дори баба ми вкъщи раздаваше с думите "Вземете за Бог да прости Васил Левски", разказва Петко Георгиев. По думите му важнтото за нашата памет е, че Левски има специален ден в календара. От 365 дни в годината - 19 февреяри е само негов, за малок хора има специален ден.
Виктор Комбов е историк, който имаше шанса на изследовател да работи пръв с документи, до които друг български учен не се е докосвал. Това стана пред няколко години в Османските архиви на Истанбул. Тогава той откри непозната до този момент фотография на Апостола, по която е бил издирван от тайната полиция, а в същата архивна единица и още 15 документа на революционната организация.
Противно на опасенията, че разкриване на историческата истина може да развенчае ореала на Левски, Виктор Комбов смята, че новата информация показва Апостола като още по- значима личност, отколкото сме си представяли. Османските власти влагат изключително много енергия и средства за издрването, а след Освобожданието, доката сме васална даръжава, следи култът към Левски да несе разраства.От Ботевото писмо до Киро Тулешков, в което пише "...студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и сè весел! Вечер – дордето ще легнем – той пее; сутрин, щом си отвори очите, пак пее" започва интервюто с изпълнителя и музикален продуцент от БНТ Даниел Спасов. В прикачения звуков файл, освен интервюто с него можете да чуете и две песни от 14- те събрани във филма "Песните на Левски". "Сал за тебе мисля, мале" се твърди, че една от любимите му, а в края на интервюто е песен, за която предание твърди, че Левски е пял с последните си стъпки към бесилото...
Даниел Спасов разказва за отркривавето е реконсрукцията на песните. По думите му те са емоционално свидетелство за духовния образ на Левски. Фолклорната и църковна традиция в тях вървят заедно.
Дейността на Васил Левски и ценностите, които носи, като вдъхновител, деец и визионер. За тях е разговорът ни с историка от ПУ "Паисий Хилендарски" доц Тодор Радев.
По думите му делото на Левски трябва да се гледа в контекста на собственото му време, защото проблем на историческата наука е разграничаването от митологичното. Доц. Радев напомни, че Левски е издигнат за национална икона между двете войни, когато нацията има нужда от пример. По думите му Левски е много употребяван, а честванията му нерядко са "отвартително казионно зрелище".
Мислейки за Левски трябва да търсим неговата роля в това - как чистия, истинския Апостол на нашата свобода може да бъде използван позитивно от нашата нация в съвременната епоха, каза доц. Радев.
Четирите интервюта можете да чуете в прокачените звукови файлове.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..