Предаването "Точно днес" на 17 февруари посветихме изцяло на Апостола в разговори с изследователи и хора на изкуството, които търсят и добавят още информация и емоция към образа на Левски от неговото и от нашето време.
Вълнението да носи в гените си Васил Левски има докторът по културология Петко Георгиев. Той е главен библиотекар в НБ "Иван Вазов", член на комитет “Родолюбие” и за поредна година е организатор на панихидата за Васил Левски в църквата “Св. св. Петър и Павел в Пловдив. Началото на Сопотлиевия род, от който произхожда, е свързан с Апостола по майчина линия - бабата на Левски и 5 пъти пра- бабата на Петко Георгиев са сестри.
Аз от ранна детска възраст знам, че съм роднанина на Левски и го пиемама като част от семейството. По късно разбах колко е голям. Дори баба ми вкъщи раздаваше с думите "Вземете за Бог да прости Васил Левски", разказва Петко Георгиев. По думите му важнтото за нашата памет е, че Левски има специален ден в календара. От 365 дни в годината - 19 февреяри е само негов, за малок хора има специален ден.
Виктор Комбов е историк, който имаше шанса на изследовател да работи пръв с документи, до които друг български учен не се е докосвал. Това стана пред няколко години в Османските архиви на Истанбул. Тогава той откри непозната до този момент фотография на Апостола, по която е бил издирван от тайната полиция, а в същата архивна единица и още 15 документа на революционната организация.
Противно на опасенията, че разкриване на историческата истина може да развенчае ореала на Левски, Виктор Комбов смята, че новата информация показва Апостола като още по- значима личност, отколкото сме си представяли. Османските власти влагат изключително много енергия и средства за издрването, а след Освобожданието, доката сме васална даръжава, следи култът към Левски да несе разраства.От Ботевото писмо до Киро Тулешков, в което пише "...студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и сè весел! Вечер – дордето ще легнем – той пее; сутрин, щом си отвори очите, пак пее" започва интервюто с изпълнителя и музикален продуцент от БНТ Даниел Спасов. В прикачения звуков файл, освен интервюто с него можете да чуете и две песни от 14- те събрани във филма "Песните на Левски". "Сал за тебе мисля, мале" се твърди, че една от любимите му, а в края на интервюто е песен, за която предание твърди, че Левски е пял с последните си стъпки към бесилото...
Даниел Спасов разказва за отркривавето е реконсрукцията на песните. По думите му те са емоционално свидетелство за духовния образ на Левски. Фолклорната и църковна традиция в тях вървят заедно.
Дейността на Васил Левски и ценностите, които носи, като вдъхновител, деец и визионер. За тях е разговорът ни с историка от ПУ "Паисий Хилендарски" доц Тодор Радев.
По думите му делото на Левски трябва да се гледа в контекста на собственото му време, защото проблем на историческата наука е разграничаването от митологичното. Доц. Радев напомни, че Левски е издигнат за национална икона между двете войни, когато нацията има нужда от пример. По думите му Левски е много употребяван, а честванията му нерядко са "отвартително казионно зрелище".
Мислейки за Левски трябва да търсим неговата роля в това - как чистия, истинския Апостол на нашата свобода може да бъде използван позитивно от нашата нация в съвременната епоха, каза доц. Радев.
Четирите интервюта можете да чуете в прокачените звукови файлове.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..