Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавата спешно да реанимира земеделието

Свидетели сме на несвойствени метеорологични явления, които през следващите дететилетия ще се задълбочават. В резултат на глобалното затопляне студените сезони се затоплят, а топлите – леко се охлаждат. 

В следващите 10 години температурите през януари и февруари ще се покачват и могат да достигнат несвойствени стойности за този преиод на годината. Средните месечни температури ще бъдат по - високи с най - малко 0,5 до 1 градус.

Това заяви проф. Валентин Казанджиев от Националния институт по метеорология и хидрология. В Пловдив той участва в семинар, посветен на земеделието в условията на променящия се климат.

Той предупреди, че най - голямата беда от глобалното затопляне са късните пролетни сланиТе предизвикват измръзване на вече цъфналите или направили завръз овошни дървчета, а това носи щети на стопаните. 

Решения на този проблем има, обясни порф. Казанджиев. 

Като първа стъпка той посочи необходимостта учените да наблегнат на селекцията на такива видове овошки, които да запазват състоянието си на дълбок покой и да не се подлъгват лесно да влизат във вегетационен цикъл при повишаване на температурите. 

Друга стъпка за намаляване на щетите е използването на технически решения - покривни мрежи, поставени на специални конструкции, както и аерозоли, които понижават температурата на замръзване. 

Известно още на нашите деди решение е да се използват въздушни потоци - в районите с паднали слани се палят огньове, запалва се мокра слама, за да се намали температурата в околността.

Инвестициите за тези съоръжения са доста сериозни, въпреки че те са дълготрайни, затова са необходими колективни действия. Не е по силите на отделни стопани да се справят сами с тези климатични предизвикателства, убеден е проф. Казанджиев. 

Той е категоричен, че своеобразната инвеститорска дейност на земеделските сдружения трябва да се води с помощта на държавата. 

Агрометеорологът подчерта, че в момента България произвежда само 30% от необходимите за страната ни храни. Всичко останало на местния пазар е внос. 

Ако днес е лошо, след 5 - 10 години ще става още по - лошо. 

След 10 години този внос ще бъде 90% и българската продукция ще е само 10%, предупреди проф. Казанджиев. 

С това, което България произвеждаше преди 40 години, задоволяваше собствения си пазар и беше между 3-то и 10-то място в Европа по производство на земеделска продукция, припомни агрометеорологът. 

Ако държавата не се събуди и не предприеме най – сериозни мерки за реанимиране на българското земеделие, през следващите години българско производство няма да има. 

Все още обаче имаме всички шансове нещата да се променят за добро, прогнозира професорът. 

Интервюто на Антоанета Петричанска с проф. Валентин Казанджиев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50