Националният празник на България отбелязваме днес и прекланяме глава пред героите, пред саможертвата и величието на хилядите знайни и незнайни български и чуждестранни войни, загинали за нашата свобода.
В утрото на празника говорим:
-За цената на свободата, която е още по-жадувана днес, за младите хора и каузите, които изкачват житейските и историческите стълби към Шипка, за казаното и премълчаното през годините, за прочетеното и написано в историческите книги. Връщаме се 145 години назад във времето, за да си спомним уроците на историята.
-За тях, а също и за интерпретациите им днес, ще говорим със доц. Светослав Живков, историк и преподавател в СУ" Св. Климент Охридски". И още за политическия ни елит преди повече от век и половина и днешният, който точно днес тръгва в поредната предизборна битка. Каква кампания да очакваме и посланията на политиците ще отразят ли дневния ред на обикновения българин?
- Ще ви срещнем и с двама студенти от ПУ"Паисий Хилендарски" - Августин Денков, студент 4 курс, специалност "История", и Иван Панайотов, студент по право, 5 курс - с техните каузи и поводи за национална гордост.
- За новата книга на историка Александър Стоянов „Османо-хабсбургските войни /1500-1792г./", която изследва слабо познат период и поражда размисли и за Освобождението на България през 19 век. - Разговор на Живка Танчева.
- Ще чуем и какво мислят пловдивчани на 3 март, а мненията им ще представи Яница Марова.
- А на финала на програмата ще бъдем в Българското неделно училище "Свети, свети Кирил и Методий" в Атина, преди честването на празника с постановката "Приказка за България". Интервю на Живка Танчева с директора Мими Ничева
Да развеем трибагреника заедно!
В първото утро на декември всичко е повече уют и очакване, повече топлина в дома и време за близките ни! Предстои ни много светлина, много размисли в дългите вечери, равносметките на отминаващата година, и най - накрая - упование с надежда в доброто, което винаги е повече! Избираме теми за наука и изкуство, за взаимодействието между тях. Ще ви срещнем с..
По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..
С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър". Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..