Цените се образуват съобразно това, което се очаква, съобразно търсенето и предлагането. А не както казват профсъюзите и служебното правителство – като резултат от разходите за производство и надценката на продавача. Няма някаква драма. Това каза в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив икономическият анализатор Красен Станчев.
Той обясни, че ако се разгледат подробно данните от последните 16 месеца, ще стане ясно, че българските производители са очаквали рискове и затова са инвестирали в нови кредити, доставки и т.н.
„В общи линии в момента цените се движат спрямо техните очаквания. Търговците нямат нищо общо с тази работа“, каза още Станчев.
Икономистът каза още, че служебният кабинет изчисляват надценката на принципа – разходи и печалба на продавачите.
„Но не това са факотрите, които формират цените. Основен фактор са очакванията. Тоест - една сделка няма да се случи, когато някой не иска да плати. Има и други неща, които областта на правителството. Това е да има повече конкуренция. Тогава цените ще бъдат по-ниски, но за по-високо качества. Но щом имате контролирани пазари – примерно при яйцата около 60-70%, приблизително толкова при свинското месо, то естествено е тези, които имат доминираща позиция на пазара, да се опитват да качват цените“, обясни Красен Станчев.
По думите му, ако се направи опит да се сложи таван на цените, това ще доведе до дефицит и намаляване на качеството.
Цялото интервю с Красен Станчев можете да чуете в звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..