"Енергийната криза започна през лятото на 2021 г., когато газът изхвърча като цена рязко със 100-200% нагоре. След това видяхме феноменални нива на електрическата енергия. И това е само и единствено следствие на внедряването на тази зелена антиутопия, която каза, че газ и въглища трябва да изчезнат. Германците затвориха въглищните централи, стряха си ядрените, а след това започнаха пак да ги пускат. Това наистина е определена политика за спиране на инвестициите в изкопаемите горива и насочване към възобновяемите, които не могат да дадат такава стабилност".Това заяви икономистът Кузман Илиев.
Той припомни, че ЕП и ЕК са взели решение след 2035 година да няма коли с вътрешно горене като производство. Де факто, всеки, който не може да си купи електрическа кола, няма да може да разполага със собствен автомобил и този преход вече се случва в световен план.
"Въпросът е имаме ли в България достатъчно електрически станции, с които да зареждаме тези коли. Не, няма да имаме и достатъчна база за производство на електроенергия, с която да зареждаме. Това е единият проблем, но реалното измерение за откъсването от Европа вече съществува. Във Франция вече спират важни вътрешни полети, за да не се използва киросин. Скоро няма да има полети и между Франция и Италия...А съвсем скоро, заради скъпотията, която ще удари най-бедните, няма да могат да хващат евтин полет до центровете на Европа и ще разчитат на ж.п. Но ние нямаме такава инфраструктура."
На въпрос защо не се случи масираното насищане на пазара с електрически автомобили, Илиев подчерта, че това е икономически неизгодно.
"Ако държавата не налива пари и не прави политически опит, за да го бъде зеленият преход, това не е възможно. И второ, те разчитат на батерии - те се произвеждат от алуминий, от литий и други изкопаеми стратегически материали, които не са екологични."
По думите на Илиев, митът за зеления преход е много лицемерен и адски вреден за околната среда. Цивилизацията е функция на това, да имаш достатъчно енергия, която да можеш да впрегнеш във всеки един момент. "Не виждам как, като се опитваме преждевременно да унищожим изкопаемите горива - газ и въглища, и удряме ядрената енергегика, ще имаме такава енергия. И се вижда, че нямаме достатъчно, и че тя става скъпа, което си е някакъв енергиен холокост, колкото и пресилено да е казано.
Най-бедните стават много по-бедни и плащат най-високата цена.
"Надявам се обаче, това, което казвам, да е конспирация, но то е цитирано от сайта на Световния икономически форум. Там хората говорят, че вече никога няма да има частна собственост, че популацията в света е изключително много, че ние вредим на природата и че човекът трябва да изчезне, защото едва ли не приподата е в перфектно състояние и ни предоставя всички блага. Това не е вярно, но тези неща, за съжаление, са официална политика на ниво ЕК, Световен икономически форум, Световна банка. ЕЦБ приоритено прави регулациите така, че да се финансират проекти, които улавят изпражненията на кравите, за да няма имисии и в такива проекти се наливат пари, вместо - в разумни и реални проекти, които водят до по-високи доходи и повече храни. Дори самата храна е ударена, говорят ни, че животновъдството трябва да е реформирано и ние да ядем буби"...
Лицемерието е присъщо на политиците от всякакъв калибър и тях не ги интересува липсата на инвестиции. Дебатът обаче е необходим и всеки трябва да постави аргументи на масата, вместо да се говори за "отворено общество" и "интеграция", да става така, че да не можем да ползваме "благините" на другите европейци, подчерта още Кузман Илиев.
Повече от интервюто в звуковия файл:
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..