Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наказанията за каналджиите трябва да са по-големи

Гранична полиция се справя с мигрантите, но й е нужна техника

Българската гранична полиция се справя добре с овладяването на засиления мигрантски натиск, въпреки че страната ни не е част от Шенгенското пространство. Това коментира в предаването „Точно днес“ прокурор Владимир Вълев от Окръжна прокуратура – Пловдив, който издаде монография "Фронтекс в контекста на съвременните миграционни процеси и опазването на външните граници на ЕС". В нея той изследва развитието и операциите на европейската агенция за гранична сигурност и брегова охрана, ключови съдебни дела, исторически предпоставки.

Според Владимир Вълев обаче работата на граничарите може да бъде подобрена с подновяване на материално-техническото състояние на структурата. Той отбеляза още, че те имат нужда от високо проходими автомобили, от съвременни средства за съобщения и наблюдение.

„Те никога няма да бъдат достатъчни, защото обслужването на една толкова дълга граница (136 километра) отнема голям кадрови и технически ресурс. Знаете, че на българо-турската граница се изгради една ограда, която страда от множество дефекти. Има необходимост и от пътища“, добави още Вълев.

Мигрантите през последните години са предимно от Сирия, Афганистан, но има и от африкански страни. Основният канал за придвижването им в България е АМ „Тракия“. Прокурор Вълев е категоричен, че наказанията за каналджийство трябва да бъдат завишени, за да може да има една по-добра превенция.

„Няма как да не отчетем и че закриването на специализираната прокуратура позволи развитие на организирани престъпни групи, което беше в един намален размер в изминалите години“, каза Вълев.

Предизвикателствата пред България и Европа на фона на засиления мигрантски натиск са сходни, като първото е свързано със законодателство, отбеляза Вълев. Според законодателството всеки, който премине границата има право, ако желае, да кандидатства за статут на бежанец или хуманитарен статут. Това означава да подаде документи до председателя на Държавна агенция за бежанците, да бъде настанен в страната, докато компетентните органи не се произнесат по молбата му. Едва след това следва съдебен контрол.

„Големият обем мигранти съвсем естествено затормозява дейността на административните органи. Към момента в България този натиск не се усеща, но по отношение на Италия проблемът е съществен.

През последните 5 години Фронтекс осъществява действия по спасяване на лица, които се придвижват по Средиземно море с негодни плавателни съдове. Спасени са 350 000 мигранти. Това са лица, които са платили определена сума, за да бъдат докарани до Италия, Испания, Гърция и са ги зарязали по пътя с риск да се удавят“, обясни Вълев.

Като положителна тенденция в процеса с преодоляване на засиления мигрантски натиск прокурорът отбеляза, че Фронтекс е успял в кратък период от време значително да увеличи правомощията си.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Биохраните влизат в менюто на детски и социални заведения

Биохраните от тази есен ще са задължителна част в менюто на училища, детски градини, здравни и социални заведения. Това  е регламентирано в Наредба за екологичните изисквания на продуктите, предмет на обществени поръчки на Министерство на околната среда и водите, съобщи за програма "Точно днес" Стоилко Апостолов, председател на фондация за..

публикувано на 27.08.24 в 10:23

Политиците да паднат на колене пред народа, за да гласува той

Вторият служебен кабинет на Димитър Главчев, който се очаква да положи клетва пред НС, и предстоящите избори на 27 октомври коментираме с изборния експерт проф. Михаил Константинов . Експертът каза, че започва подготовката за поредните предсрочни избори, където основна роля ще играят отново изборната администрация, Министерски съвет, като МВР има..

публикувано на 27.08.24 в 09:44
Къщата-музей на полк. Серафимов

Подменят ВиК мрежата в три села от община Брезово

Започна подмяната на част от водопроводната мрежа в Свежен, Розовец и Пъдарско в община Брезово. Жителите на трите села от години чакат да бъде решен въпросът с питейната вода. А едно от най-засегнатите от липсата на вода села е Зелениково. Тежка заради засушаването е ситуацията с безводието в селата до Средна гора  -Свежен, Зелениково,..

публикувано на 27.08.24 в 09:42

Изход от кризата трябва да се търси във всички посоки

"Няма никакво значение кой е министър на вътрешните работи, ако той е излъчван от определени политически фигури или фигури, стоящи зад конкретни политици. Няма значение дали ще се казва Калин Стоянов или Стоян Калинов, а каква политика води. И ако този нов човек води старата политика да се толерират купувачи на гласове, мрежи, които контролират вот и..

публикувано на 26.08.24 в 11:30

Президентът одобри кабинета "Главчев 2", изборите ще са на 27.10.

Димитър Главчев предложи  директора на Националната полиция Атанас Илков за служебен министър на вътрешните работи .  Илков ще замени на поста Калин Стоянов. Втората промяна в състава на Министерски съвет с министър-председател Димитър Главчев е външният министър . За него Главчев предлага поста да поеме Иван Кондов . Президентът Румен Радев..

публикувано на 26.08.24 в 10:18