Преди дни оранжерийните производители предложиха да се намали ДДС за българските краставици и домати на 9%, а целта е така да се понижат цените. В момента българските зеленчукопроизводители се намират в много трудно положение, тъй като разходите им скачат, а реално нямат яснота дали ще могат да ги покрият.
Атанаска Бялкова има малка оранжерия за домати в Първомай. Казва, че българските производители също не искат цените да са високи.
„Всичко това е една несигурност за производителите, защото ние не можем да си планираме производството. Влагаме едни пари, а не знаем дали ще можем да ги върнем. Цената не се определя от българската продукция, а от вноса от Гърция и Турция“, категорична е Атанаска Бялкова.
Разходите в оранжериите се увеличават драстично
Атанаска Бялкова твърди, че разходите през последните две години са увеличени със 70%, защото за този период има три пъти увеличение на цените на енергоносителите, пелетите, газта, торове и препарати. Заплатите също са скочили между 20 и 40%.
„Нещата стават все по-зле, защото не е ясно дали ще можем да си избием разходите. Рискът си струва единствено заради работниците. Орианжерийният сектор е единственият, който задържа целогодишно работници. Основното е това, че се стремим да задържим работната ръка. И сме като едни Донкихотовци, вятърните мелници ни брулят, но ние продължаваме напред“, коментира Атанаска Бялкова.
Оранжерийните български домати ще се предлагат на цена около 4 лв.
Атанаска Бялкова очаква продукцията й да излезе на пазара в края на март и началото на април. И прогнозира, че цените на един килограм домати ще бъде между 3.50 лв. и 4 лв., а през май те ще паднат още.
"Производителите също не искат цените да са високи, защото нашата стока не е трайна. За нас също е добре да не са високи цените, за да може повече народ да купува и на следващия ден да предлагаме прясна българска стока“, коментира Бялкова.
Тя обаче е категорична, че българското зеленчукопроизводството не е равнопоставено с това в Европа, защото субсидиите там са много по-големи от нашите.
Цялото интервю с Атанаска Бялкова можете да чуете в звуковия файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..