"Швеге: Срещу сърпа и чука" е един от първите български романи за горяните. Базиран е на истински събития и архивни документи.
"В Държавния архив има няколко тома за горяните. Проблемът с историческата памет е много сериозен. След написването на "Швеге", разбрах от мой приятел, че Паметникът на Съветската армия в София е бил построен и открит във връзка с окончателната победа над горяните." Това каза пред Радио Пловдив авторът на книгата Тодор Господинов, коментирайки темата за паметника и решението за премахването му.
"Издателство "Сиела" има линия в насока да се разкрива близкото ни минало и да се показват проявления на тоталитарния режим. Целта е последствията от този режим да бъдат преодолявани, това всъщност е големият проблем, затова и написах тази книга. 6-7 години работих по написването на книгата. Имах разговори със Захари Карабашлиев и той ме поощри, преди да започна да пиша романа", разказа писателят и бивш разследващ журналист.
"В мотивите да напиша "Швеге" стои и личната история на моята фамилия. Имам два случая, когато съм плакал, четейки делата срещу горяните", коментира още Господинов.
Официалното представяне на книгата беше през февруари, предстои премиера на "Швеге" и в Пловдив.
Може да чуете още от разговора в звуковия файл, който започва с коментар по темата за Паметника на Съветската армия.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 5 . 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ярослав Хашек. Приключенията на добрия войник Швейк през световната война. 909 стр., тв. к., 6А, Захарий Стоянов, 2025. Даворин Ленко. Психопорно. 376 стр., 5А, Колибри, 2025...
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..