Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Швеге" и проблемите ни с историческата памет

"Швеге: Срещу сърпа и чука" е един от първите български романи за горяните. Базиран е на истински събития и архивни документи.

"В Държавния архив има няколко тома за горяните. Проблемът с историческата памет е много сериозен. След написването на "Швеге", разбрах от мой приятел, че Паметникът на Съветската армия в София е бил построен и открит във връзка с окончателната победа над горяните." Това каза пред Радио Пловдив авторът на книгата Тодор Господинов, коментирайки темата за паметника и решението за премахването му.

"Издателство "Сиела" има линия в насока да се разкрива близкото ни минало и да се показват проявления на тоталитарния режим. Целта е последствията от този режим да бъдат преодолявани, това всъщност е големият проблем, затова и написах тази книга. 6-7 години работих по написването на книгата. Имах разговори със Захари Карабашлиев и той ме поощри, преди да започна да пиша романа", разказа писателят и бивш разследващ журналист.

"В мотивите да напиша "Швеге" стои и личната история на моята фамилия. Имам два случая, когато съм плакал, четейки делата срещу горяните",  коментира още Господинов.

Официалното представяне на книгата беше през февруари, предстои премиера на "Швеге" и в Пловдив.

Може да чуете още от разговора в звуковия файл, който започва с коментар по темата за Паметника на Съветската армия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 25 - 31 януари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 5 . 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ярослав Хашек. Приключенията на добрия войник Швейк през световната война. 909 стр., тв. к., 6А, Захарий Стоянов, 2025. Даворин Ленко. Психопорно. 376 стр., 5А, Колибри, 2025...

публикувано на 27.01.25 в 10:35

Кураторски тур на Пламен В. Петров в галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица.  От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата.  Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..

публикувано на 26.01.25 в 07:12

Кураторката Вера Млечевска гостува в галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в  галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..

публикувано на 25.01.25 в 09:25

Красимира Стойчева с книга за здравословното хранене на децата

Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е  доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..

обновено на 24.01.25 в 10:26

„Корени и светила“ - разкази за недъзите на обществото

„Корени и светила“   на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери.  Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан.  Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..

публикувано на 23.01.25 в 09:40