В интервю за Радио Пловдив председателят на Националния съюз на водоползвателите в България Руси Николов коментира проблема с многократото увелиение на водата за напояване с думите
"Ценообразуването на „Напоителни системи“ винаги е било една загадка. През последните години сме наблюдавали как правят дъмпинг с цена, по- ниска отколкото е електроенергията, която се ползава за добиване. В други случаи има многократно увеличение. Информация няма." .
Николов сподели, че по данни на оризипоризводителите от Пазарджишко водата е с 50% по- скъпа в сравнение с миналата година, въпреки че е изцяло гравитачна, тоест няма повишени разходи за енергия. Между 50% и 100% са нараснали разходите на фермерите от Пловдивско.
Алтернативата са Сдруженията за напояване, чиято цел е самитие земеделски стопани да си доставят услугата на себестойност, но държавата по всякакъв начин да ги възпрепятства, както при учредяване, както и в самата им работа, каза той.
Приета е и Стратегия за напояване, нно това е само за да се отключат средствата от ЕС и от татм нататтък никой не я изпълнява. Съоръженията са масово нарязаниза скраб, закрита е и Дирекцията по хидромелиорации и са оставени „Напоителни системи“ сами да определят цени и политика, въпреки че формално са подчинени на Министерството на земеделието.
Руси Николо припомни, че към 1989 година 13 милиона и 800 000 декара имат достъп да напояване, тоест всеки 3-ти декар е бил поливен, а към момента са около 200 0000. Съоръженията са в окаяно положение, водоползвателите са малко и напояването не е рентабилно с висока цена.
Това ясно показва е явната политика на дължавата към унищожаване на поливното земеделие, каза предсетателят на Съюза на водоползвателите.
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..