Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ценообразуването на "Напоителни системи" е една загадка

От години поливното земеделие умишлено се унищожава

От 50 до 100% по- скъпа е водата за фермерите в Пловдив и в Пазарджик

Безплатна вода за напояване в момента по така действащата нормативна уредба не може да има, тъй като това се води нерегламентирана държавна помощ. Държавата не може да предостави компенсации или подпомагане на "Напоителни системи", обясни заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков. Служебното правителство обаче е решило като краткосрочна мярка да покрие разликите в цената на водата за напояване от миналата до тази година.
 

В интервю за Радио Пловдив председателят на Националния съюз на водоползвателите в България Руси Николов  коментира проблема с многократото увелиение на водата за напояване с думите

 "Ценообразуването на „Напоителни системи“ винаги е било една загадка. През последните години сме наблюдавали как правят  дъмпинг с цена, по- ниска отколкото е електроенергията, която се ползава за добиване. В други случаи има многократно увеличение. Информация няма." . 


Николов сподели, че по данни на оризипоризводителите от Пазарджишко водата е с 50% по- скъпа в сравнение с миналата година, въпреки че е изцяло гравитачна, тоест няма повишени разходи за енергия. Между 50%  и 100% са нараснали разходите на фермерите от Пловдивско.

Алтернативата са Сдруженията за напояване, чиято цел е самитие земеделски стопани да си доставят услугата на себестойност, но държавата по всякакъв начин да ги възпрепятства, както при учредяване, както и в самата им работа, каза той.

Приета е и Стратегия за напояване, нно това е само за да се отключат средствата от ЕС и от татм нататтък никой не я изпълнява. Съоръженията са масово нарязаниза скраб, закрита е и Дирекцията по хидромелиорации и са оставени „Напоителни системи“ сами да определят цени и политика, въпреки че формално са подчинени на Министерството на земеделието.

Руси Николо припомни, че към 1989 година 13 милиона и 800 000 декара имат достъп да напояване, тоест всеки 3-ти декар е бил поливен, а към момента са около 200 0000.  Съоръженията са в окаяно положение, водоползвателите са малко и напояването не е рентабилно с висока цена.

Това ясно показва е явната политика на дължавата към унищожаване на поливното земеделие, каза предсетателят на Съюза на водоползвателите. 



По публикацията работи: Паолина Комсалова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Успешни образователни практики в ПГ по дървообработване

В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36