Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Щатският долар може да поевтинее след фалита на банките

Финансовият анализатор Илия Кирчев в интервю за програма "Точно днес" - за фалитите на банки зад океана, също за европейските въпроси в ситуацията с американските банки и последиците, които може да се очакват тук.  Говорим с финансиста и за официалната цифрова валута, за дигиталното евро и кога България ще е готова да представи българската цифрова валута.

Според Илия Кирчев курсът на еврото може да скочи спрямо този на долара, заради ситуацията в Америка. Той обясни още, че макар американското правителство да успя да защити всички вложители при фалитите, то се е уплашило, че това  може да доведе до по-голям срив и на практика са увеличили застраховката върху 100% от депозитите на двете фалирали банки. 

"Това ще доведе до увеличаване на инфлацията, тъй като за да могат да се гарантират тези депозити или ще трябва да се напечатат още пари, или да се вземе още външен дълг от правителството на САЩ.  Тези две мерки в комбинация  ще доведат до увеличаване на инфлацията и трайно повишаване на лихвите, т.е. периода, в който лихвите ще бъдат по- високи ще бъде по-дълъг", коментира Кирчев.

Той добави, че в  Европа няма опасност да се очакват такъв тип лихви като в САЩ, защото банкови регулации на Стария континент са доста по-стриктни.

Според Илия Кирчев отлагането на България да влезе в еврозоната само ще навреди на страната ни и на икономиката. 
"Ние трябва да се стремим към по-голяма интеграция с Европа и по-голямо приемане на страната ни в икономически аспект, тъй като еврото ще ни спести много транзакционни разходи и ще доведе до по-голямо доверие в българските финанси и икономика. 

В момента всички банки плащат т.нар. хеч - това е рискът курсът да бъде променен спрямо еврото, а когато вече сме в евро този разход няма да го има и съответно лихвите по кредитите ще са по-ниски, както и тези по външния дълг. Последните лихвени проценти по лихвения ни  дълг стигнаха 5.70%,  което е доста висок лихвен процент.  На Хърватска след като въведоха еврото е с 1,5% до 2% по-нисък от нашия", коментира Кирчев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Иван Начев

Вотът ще бъде надцакване между двете ДПС-та

Приближаваме към есента на 2024 година, която ще настъпи на 22 септември. Трупаме новини за изборите, на които едни от партиите ще се явят разделени, а други с опит за коалиции. Дали след разрива в ДПС има знаци за успешно представяне на вота, защо БСП и партиите към нея предприемат хода "лидерите крачка назад", коментар за ресора на новия ни..

публикувано на 18.09.24 в 11:31

Очаква се Иван Петков да води листата на БСП-ОЛ в Пловдив

24 партии и 9 коалиции ще се явят на поредните изборите през октомври. За кампанията в Пловдив на коалиция "БСП-Обединена левица" разговаряме с народния представител  Иван Петков . Петков съобщи, че той ще бъде водач на пловдивската листа, ако Националният съвет утвърди решението на местната организация. Очаква се това да стане на 20 септември, след..

публикувано на 18.09.24 в 09:40

Възстановената църква в Стряма има храмов празник

Църквата „Свети мъченици София, Вяра, Надежда и Любов“ в село Стряма отбеляза храмовия си празник с литургия и курбан за здраве. В проповедта си отец Красимир разказа преданието за София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов, загубили живота си по времето на император Адриан (117-138 г.).  "Нека следваме примера на тези мъченици, които в трудни..

публикувано на 17.09.24 в 13:23

Няма да намалеят сделките заради новите правила за кредитиране

Нови правила за отпускане на ипотечен кредит влизат в сила от 1 октомври. Получателите трябва да имат поне 15% от стойността на имота. Срокът за изпълнение ще бъде до 30 години, а месечната вноска ще е в размер на до 50% от месечния доход на кредитополучателите.  Как ще се отразят промените на тегленето на заеми и на цените на имотите? Това ще..

публикувано на 17.09.24 в 10:04

Въпроси и отговори за българското образование днес

Образованието е в основата на всяко общество. Но в днешния бързо променящ се свят колко добре се държи тази основа? Излизаме на улицата, за да попитаме хората какво всъщност мислят за състоянието на образователната система в страната им.  От ученици и родители и съвсем случайни граждани, като певецът Орлин Павлов, чухме опит от първа..

публикувано на 16.09.24 в 12:23