Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да бъдем активни потребители и да знаем правата си

"Идеята за защита на потребителите възниква още преди тези 40 години, откакто 15 март стана Световен ден  на потребителя, а още от 70-ге години на миналия век и това е една от основните политики на ЕС, част от политиката на Общия пазар. Т.е. ЕС не може да има, ако няма развита политика за защита на потребителите." Това подчерта  юристът и бивш председател на Сдружението за правна помощ на потребителите Димитър Деков.

Той уточни, че въпросът за пазара и начините, по който той регулира отношенията между потребителя и търговеца, е много стар и има много аспекти. А моделът за защитата на потребителите се занимава с отношенията между търговец и потребител, които не включват въпросите за цената.

"Самата защита на потребителя му дава правото на информация, правото да получи безопасна стока и услуга, право да няма подвеждащи услуги и подвеждащи реклами, както и нелоялни търговски практики. А въпросът за цените е оставен на тези органи в държавата, които се занимават с пазара.  Така цената е извадена от потребителските въпроси и сдруженията за защита на потребителите не могат директно да поставят  въпросите за цените на потребителските стоки и услуги. Те могат единствено да наблюдават тези цени и при нередност да сигнализират КЗК и по-малко Комисията за защита на потребителите".

По думите на Деков, защитата на потребителите включва най-общо наблюдения върху задълженията на търговците да извършват дейността си, в съответствие с приетите за това правила.

Сигналите, постъпващи в приемната са най-разнообразни. Водеща позиция имат отклоненията от финансовите услуги, спорните практики, свързани с бързите кредити, като основните са допълнителните такси, надвишаващи годишния процент на разходите.

"Законодателството прие закон, който казва, че максималният годишен  процент на разходите при бързите кредити е 50%. Това обаче се заобикаля от търговците и те включват всевъзможни допълнителни такси, за да надвившат тази печалба".

Сред получените сигнали в Сдружението са и неравноправните клаузи в договорите за студентските кредити, отнасящи се до начина, по който ще бъдат връщани кредитите. "Особеното при тези кредити е, че техните общи условия се одобряват от държавата, тъй като се  предоставят средства на потребители в деликатно финансово състояние - студенти, но въпреки това в банковите условия за кредитите, поставени от банките, са  одобрени от държавата. В тези банкови договори се предвижда лихвите да се прибавят към главницата и по този начин главницата  се увеличава изкуствено, което не е позволено от нашето законодателство".

Да бъдем активни потребители и да упражняваме правата си, призова още Димитър Деков.

Цялото интервю - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28