Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е първа в света по инсулти и смъртността от тях

В България на всеки 10 минути се случва инсулт, а 5500 от българите, получили инсулт, умират още в болницата, каза доц. Росен Калпачки, председател на Българското дружество по инсулт.      

Пред Радио Пловдив той подчерта, че инсултите са най- честото тежко заболяване и най- честата причина за смърт у нас. 

"Четири пъти е по- висока смъртността у нас в сравнение с ЕС. Това се дължи на по- високата заболеваемост и недостатъчното добро лечение на този етап. Ние сме лидери по заболеваемост от инсулт  и по смъртност в света. Липсва профилактика. Това означава защита от основните рискови фактори като на първо място е кръвното налягане, а на второ – мръсния въздух", каза проф. Калпачки. 

Той обясни, че над 80% от болните от инсулт имат високо кръвно. Лекувайте кръвното си налягане, призова лекарят и добави също като рискови фактури диабета и високия холестерол.  

България за съжаление е на опашката на европейските държави и по лечението на инсулт. Няма съвременни лечения. "За правилното лечение на първо място е факторът време. Инсултът може да се лекува в първите няколко часа, в първите 180 минути най- добре може да се помогне на човек. След това е късно и на тези пациенти няма как да се помогне", каза доц. Калпачки. 

Според него Центровете за лечение в страната не са правилно разпределени. В тях годишно се правят по  5-6 случая на тромболизи годишно, което е крайно недостатъчно. Има и добри практики, като Пловдив е градът с много бързо подобрение на тези показатели. Тук е първият случай, където е проведен първият случай на такова лечение, подчерта лекарят.

Първите симптоми на инсулта не са трудни за разпознаване. В някои държави дори обучават децата в началния курс как да разпознават симптомите на инсулта. Експертът каза, че е от изключителна важност е ролята на обкръжението на пациента. Три са основните симптома – изкривяване на лицето, слабост в едната от двете ръце и промяна в говора, възникнала внезапно. 

"Тези симптоми е трудно пациентът да ги усети, но обкръжението му може да ги разбере. Ролята на цялото общество в разпознаването на инсулта е много висока. Педантично лекувайте високото си кръвно и разпознавайте тези три симптома", призова доц. Росен Калпачки


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв. за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34