В България на всеки 10 минути се случва инсулт, а 5500 от българите, получили инсулт, умират още в болницата, каза доц. Росен Калпачки, председател на Българското дружество по инсулт.
Пред Радио Пловдив той подчерта, че инсултите са най- честото тежко заболяване и най- честата причина за смърт у нас.
"Четири пъти е по- висока смъртността у нас в сравнение с ЕС. Това се дължи на по- високата заболеваемост и недостатъчното добро лечение на този етап. Ние сме лидери по заболеваемост от инсулт и по смъртност в света. Липсва профилактика. Това означава защита от основните рискови фактори като на първо място е кръвното налягане, а на второ – мръсния въздух", каза проф. Калпачки.
Той обясни, че над 80% от болните от инсулт имат високо кръвно. Лекувайте кръвното си налягане, призова лекарят и добави също като рискови фактури диабета и високия холестерол.
България за съжаление е на опашката на европейските държави и по лечението на инсулт. Няма съвременни лечения. "За правилното лечение на първо място е факторът време. Инсултът може да се лекува в първите няколко часа, в първите 180 минути най- добре може да се помогне на човек. След това е късно и на тези пациенти няма как да се помогне", каза доц. Калпачки.
Според него Центровете за лечение в страната не са правилно разпределени. В тях годишно се правят по 5-6 случая на тромболизи годишно, което е крайно недостатъчно. Има и добри практики, като Пловдив е градът с много бързо подобрение на тези показатели. Тук е първият случай, където е проведен първият случай на такова лечение, подчерта лекарят.
Първите симптоми на инсулта не са трудни за разпознаване. В някои държави дори обучават децата в началния курс как да разпознават симптомите на инсулта. Експертът каза, че е от изключителна важност е ролята на обкръжението на пациента. Три са основните симптома – изкривяване на лицето, слабост в едната от двете ръце и промяна в говора, възникнала внезапно.
"Тези симптоми е трудно пациентът да ги усети, но обкръжението му може да ги разбере. Ролята на цялото общество в разпознаването на инсулта е много висока. Педантично лекувайте високото си кръвно и разпознавайте тези три симптома", призова доц. Росен Калпачки
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..