През последната година все по-често във фокуса на вниманието на българина са темите за ръста на цените в търговските вериги и на екскурзиите, които водят до сериозно изтъняване на семейния бюджет. Служебното правителство, от своя страна, се опитва да води активна борба срещу нелоялните търговски и туристически практики, но ефектът поне за сега не е забележим.
На фона на това от Обединение “Бъдеще за туризма” поискаха разширяване на обхвата на проверките и извън автобусния превоз, тъй като нарушенията не се ограничават само дотук. Те алармираха също, че масово автобусни фирми, които притежават само лицензи на превозвачи, оперират и като туроператори. Какви други нелоялни практики се предлагат в туристическия бранш коментираме с Павлина Илиева от Обединение “Бъдеще за туризма”. Говорим и за проблема с обучението на кадри в туризма.
За предложението на служебния министър Росица Велкова в бюджет 2023 да бъде заложено намалената ставка ДДС за ресторантите и заведенията да бъде върната на 20% и последвалото недоволство на бранша говорим с Златко Златанов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Питаме го как това ще се отрази на бизнеса и ще доведе ли до поскъпване на предлаганата храна в заведенията?
На Пловдивска територия ни пренася мащабната акция „Мисия Лаута“ за почистване на парка от суха и опасна дървесина. Темата коментираме с Веселин Козарев, директор на ОП "Градини и паркове". И още – ще засегнем проблема с лошото състояние на поливната система на града и настояването на общинското предприятие в бюджет 2023 да бъдат заложени средства за модернизацията й.
В минутите за култура Веселина Пеева ни води на изложбата „Арт Позитив“ – „Еко“, която представя 19 автора, свързани с Пловдив.
Пловдивската опера пък представя премиерата на Кармен. За нея говорим с диригента Диан Чобанов.
Преди всичко това – рубриката ни „Добро утро, ден!“. Тази седмица в нея гостува Дима Шопова.
Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..
Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..
Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история! За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..
В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..