В Световния ден на водата, който отбелязваме днес, говорим за природното богаство и как го опазваме, за поредния протест срещу мраморната кариера край Горнослов преди сесията на ОбС в Асеновград, за ръста на детските инфекциозни заболявания и за изложбата "Природа, лов и риболов." Ето и подробностите и събеседниците до 9.30 в програма "Точно днес"
-Жителите на селата Горнослав, Червен, Долнослав, Орешец и Добростан са в очакване дали местният парламент ще включи исканията им в дневния си ред и дали общинските съветници ще гласуват за въвеждане на режим на забрана за смяна на ПУП на горски територии в землища, които са в Натура 2000. Кметът на Асеновград Христо Грудев вече ги е внесъл като предложение и е изпълнил поетия ангажимент пред протестиращите, които ще бъдат на сесията, а от 11 часа са готови и за протест. - говорим с Мая Христозова от инициативния комитет.
- Международното изложение ПРИРОДА, ЛОВ, РИБОЛОВ отваря врати. Форум, ориентиран към индустрията за свободното време и за споделяне на нови идеи и перспективи, за вдъхновяване на значима промяна в моделите за опазване на околната среда, за алтернативна зелена икономика - в аванс информация ще научим от главния директор на Пловдивския панаир доц. Иван Соколов.
- Ръст на случаите на скарлатина и варицела в Пловдив и региона отчитат здравните експерти. По данни на РЗИ от началото на март са регистрирани над 200 заболели деца от варицела, а от скарлатина от началото на годината има 186 случая при 138 за цялата 2022 година. Има ли повод за тревога или ръстът е донякъде очакван след годините на изолация и засилени предпазни мерки питаме епидемиолога д-р Христиана Бацелова.
-Преди всичко това е третата ни среща с проф. Бисер Дамянов в "Добро утро, ден!", а след 9 часа е времето на "Великите европейци" с Пламен Асенов.
В първото утро на декември всичко е повече уют и очакване, повече топлина в дома и време за близките ни! Предстои ни много светлина, много размисли в дългите вечери, равносметките на отминаващата година, и най - накрая - упование с надежда в доброто, което винаги е повече! Избираме теми за наука и изкуство, за взаимодействието между тях. Ще ви срещнем с..
По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..
С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър". Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..