Заместник-окръжният прокурор Галин Гавраилов съобщи пред журналисти, че Пловдивската покуратура е извършила проверка по надзор за законност по сигнал на 9 граждани от декември миналата година, че общината не почиства достатъчно добре квартал „Столипиново“. Сигналът е внесен от Ерол Садъков и е до Окръжна прокуратура Пловди, както и до главния прокурор, обясни Гаврилов. В началото на януари тази година от прокуратурата са изпратили писмо до общинската администрация. В него има препоръка да се направи план за работа по оптимизиране на сметопочистването в квартала.
В същото време не са установени незаконосъобразни действия на общината. "Напротив, установили сме по-скоро завишени усилия на общинската администрация за преодоляване на тези проблеми. Само за пример ви давам обстоятелството, че след 2019 година-за разлика от други квартали на Пловдив, сметосъбирането в квартал "Столипиново" буквално е утроено в рамките на 3 години. Имам предвид използването на сметосъбираща и сметопочистваща техника. За разлика от други квартали, където същата техника влиза по веднъж на ден, в този квартал техниката влиза по два, по три пъти, а понякога и по повече. И това са обективни констатации, а не празни приказки", коментира Галин Гавраилов.
Проверката на прокуратурата е установила 16 незаконни сметища на територията на квартала. Според държавното обвинение общинската адмиистрация полага нужните усилия за контрол. На местата, където се правят незаконни сметища, има и видеонаблюдение. То помага на МВР да открива нарушителите и да ги санкционира, каза още Галин Гавраилов.
"Установихме, че в голяма част от случаите на местата, където общината е поставила контейнери за смет, тези контейнери-най-общо казано не се използват. А отпадъците не се изхвърлят в контейнерите, а до тях".
В отговор местната власт предприе мащабни действия за цялостно почистване на Столипиново и за поставяне на необходимия брой контейнери.
Проблемът с чистотата в Столипиново е комплексен и е от много години, а за да се реши трябват общи усилия от страна на живеещите в квартала, институциите и на всички пловдивчани. Така коментира ситуацията в ромския квартал ресорният заместник-кмет Анести Тимчев и допълни, че „Армията на замърсителите е много по-голяма от армията на тези, които чистят“.
Тимчев подчерта, че не е изненадан от реакцията на прокуратурата.“Всички усилия на общината, района и на специализираните общински предприятия не могат да доведат до резултатите, които искаме“, каза той.
По думите му в квартала се чисти 7 дена в седмицата, като само за няколко дни са извозени близо 150 тона боклук. Поставени са нови 50 контейнера, съобщи директорът на ОП „Чистота“ Димитър Георгиев, но проблемът е в малките улички, където не може да влиза специализираната техника. Друг дългодишен пробем е, че казаните обикновенно остават празни, а боклукът се изхвърля на земята. Според Тимчев боклук в Столипиново се изхвърля и от другите райони на града с бусове и камиони от частни лица и фирми като се образуват нерагламентирани сметища.
Той смята, че е нужно да се сформира Обществен съвет по подържане на хигиената с представители на прокуратурата, институциите свързани с екологията и почистването, местната власт и НПО –та, които да решат проблема първо в тези квартали, а след това и в целия град.
От своя страна районният кмет Иван Стоянов посочи, че е нужно да се сложи видеонаблюдение на 5-те входно-изходни артерии на района и представители на Общинска охрана да дежурят, за да се проследи нерагламентираното изхвърляне на боклуци.
Стоянов съобщи, че непрекъсното е сигнализирал голяма община за проблема и за три години е изпратил около 50 доклада. Според него 50 броя съдове за боклук са малко, необходими са поне още 100. „Освен ежедневно почистване, трябва да има по-строг контрол, както върху превантивната дейност, за да не се изхвърля отпадъка, така и върху сметопочистващите органи“, допълни районният кмет.
При закрити врата започна днешното заседание по делото Дебора в пловдивския районен съд. Вещите лица представят представят съдебно-медицински експертизи за нанесената телесна повреда. Защитата определи травмите като лека телесна повреда. "Моето мнение е, че се касае за лека телесна повреда", каза преди днешното заседание единият от адвокатите на Георги..
Затворник е избягал, след като е бил настанен в пловдивска болница, съобщиха за Радио Пловдив от полицията. 24-годишният Орхан попаднал в лечебното заведение след сбиване със съкилийник. Двамата се спречкали, а опонентът му го удрял с твърд предмет по главата и тялото. Затова се наложило да му бъде оказана медицинска помощ. Мъжът бил настанен в..
За прозрачност при разпределението на допълнителните възнаграждения на служителите в администрацията и общинските предприятия на Пловдив настояват общинските съветници от „Продължаваме Промяната-Демократична България“(ПП-ДБ). От групата внесоха официално питане до кмета Костадин Димитров, в което се интересуват как и на какъв принцип се..
Светофарната уредба на кръстовището на ул. „Даме Груев“ и ул. „Пере Тошев“ е пусната в експлоатация за 72-часови проби, съобщават от ОП „Организация и контрол на транспорта“. От общинското предприятие призовават водачите да се съобразяват с въведената временна сигнализация и промененото пешеходно движение, като спазват правилата за движение.
Пожар горя в иглолистна гора над квартал Веригово на град Хисаря, съобщиха от пожарната. Няма пострадали. Сигналът за огъня е подаден във вторник сутринта, малко след 6.30 ч. Пожарът е ликвидиран от 5 пожарни автомобила от РДПБЗН – Пловдив, доброволци и горски служители. Изгорели са 24 декара иглолистна гора, както и 20 кубика дърва на склад,..