Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

УХТ, АУ и МУ - Пловдив ще си партнират със София Тех парк

4
Снимка: Радио Пловдив, Иванка Петкова

Меморандум за сътрудничество подписаха ректорите на 3 пловдивски университета, членове на консорциума Plovdiv Wine Uni, с представители на София Тех парк. Ректорите на Медицинския университет проф. Мариана Мурджева, на Аграрния – проф. Христина Янчева и проф. Пламен Моллов, ректор на Университета по хранителни технологии, сложиха подписи под документа заедно със заместник-председателя на София тех парк Натанаил Стефанов и Бранимир Ботев, председател на Европейската лига за икономическо сътрудничество – България.

„Част от обучението на студенти от УХТ ще се прави на учебните бази на Аграрния университет, където има над 400 сорта грозде, част от които са уникални не само за България и за Европа“, посочи проф. Христина Янчева.

„Идеята ни е студенти от МУ по диететика да изследват както положителните, така и отрицателните въздействия на виното върху хората. Това е много важно за бъдещото развитие на винения отрасъл у нас“, обясни ректорът на вуза проф. Мариана Мурджева.

"Това е знаменателен момент, тъй като с разширяването на „Plovdiv Wine Uni“ към бизнеса се гарантират максимално добри условия за провеждане на обучението по международната магистърска програма на OIV „Технология на виното и напитките на винена основа", заяви ректорът на УХТ проф. Пламен Моллов. 

„С подписването на този меморандум показваме, че нещата не се случват само в София, а Пловдив е място, където се прави прекрасна наука и индустрия“, посочи Натанаил Стефанов от София Тех парк.

Бранимир Ботев обясни, че ръководената от него Европейска лига за икономическо сътрудничество ще бъде основен лобист на консорциума Plovdiv Wine Uni пред света. 

Ботев допълни, че консорциумът е уникален за България, защото обединява науката, образованието, научно-изследователската дейност с приложно значение, развойната и производствената част. 

Той допълни, че 12 университета от цял свят вече са заявили интерес да участват в консорциума, а в рамките на тази година ще се създаде изнесен факултет в Розовата долина, в района на Карлово - Сопот (селата Московец и Анево), където студентите да работят на терен.

Районът е избран, защото там расте голям лозов масив, който може да се използва за нуждите на изследователската програма. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28