Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавата не помага на бизнеса, а планира да пречи

"Публикуването на идеите за данъчни промени е пряко следствие от публикуването на доклад на Финансовото министерство, в който се предупреждава за  рисковете за българската икономика и българския фиск от подетите още преди години процедури на бюджетно разхлабване и харченето на доста пари за социални програми. От години десните икономисти предупреждаваме, че когато някой харчи повече, отколкото изкарваме, някой ще трябва да плати сметката и това обикновено е българският бизнес, който допълнително ще бъде натоварен с данъчна тежест." Това заяви икономическият анализатор Михаил Кръстев.

По думите му, данък "свръхпечалба" е изключително зле замислен, тъй като обхваща всички юридически лица, независимо дали те са били обект на някаква форма на компенсация от държавата, следствие на  пандемията или на енергийната криза. Недомислица е и фактът, че от уравнението се изключва 2022 година, т.е. много малко компании няма да генерират т.н. свръхпечалба, след като за база се взимат 2018, 2019, 2020 и 2021 г. 

"Очевидно се въвежда тезата, че социалните програми в бюджета не могат да бъдат отменени от нито една политическа власт и са некърними. Финансирането им ще става оттук нататък на всяка цена, включително и с удар по реалната икономика. А в условия на банкова криза и тежка финансова обстановка да се планира въвеждане на данък "свръхпечалба"върху финансови институции, вкл. и в България, е абсолютно недомислено и няма логическо обяснение".

Кръстев подчерта, че темата за  инфлацията  е изключително важна, но с мерки, които целят форма на информираност, не може да се стигне до понижаване на цените. Електронната платформа не представлява кой знае какъв позитив за потребителите, а е имитация на дейност, създаваща впечатление, че държавата се бори срещу високите цени.  "Държавата в своите правомощия би могла да се бори с незаконните практики, които включват монополно положение или картелни споразумения".

Държавата трябва да създава добри условия за бизнес, с които да се повишава конкуренцията и оттам да дойде търсеното понижение на цените. Това обаче трудно ще се случи на този етап.

Като аргумент, Кръстев посочи факта, че политиците нямат намерение да спрат социалните програми, които са проинфлационни, нито това ще направят централните банки на Запад. 

За малките фирми не мисли никой, след като се планира облагането им с данък "свръхпечалба". Ако се води политика с цел стимулиране на предприемачеството и на малките и средни фирми, които са гръбнакът на българската икономика и са значителна нейна част, трябва да се мисли за тяхното стимулиране с ниска данънчна  и административна тежест. 

"Държавата не помага на малкия и среден бизнес, а планира да му пречи все повече".

В момента няма логика да се фаворизира определен сектор от икономиката, за сметка на друг. Още повече, че държавата се е оказала некоректен платец по доста проекти, свързани с ж.п. и инфраструктурата, които нанасят щети на икономиката. Ако държавата желае да има по-ниска данъчна тежест за бизнеса, трябва да се направи анализ и икономиката ни да функционира с обща ставка от 18%.

Интервюто - звуковия файл:  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39