Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия и САЩ контролират ядрения риск, но той расте

„Необичайно обичайна“ реакция ли е решението на Русия да разположи тактически ядрени оръжия в Беларус? Ескалира ли напрежението във връзка с войната в Украйна след нарасналите доставки на западни оръжия за Киев? Има ли оръжеен шантаж и нужно ли е стратегическо възпиране? 

Разговорът по темата  е с дипломата от кариерата Любомир Кючуков,  директор на Института  за икономика и международни отношения

Според него ескалацията е налице, това  е следваща брънка в спиралата на конфронтацията, което е доказателство, че политиката е способна да опровергае физиката, след като миналата седмица Обединеното кралство обяви, че ще достави на Украйна снаряди с обеднен уран.

Така "ако във физиката на всяко действие има равна сила по противодействие, то в в условията на война, обратното действие е по- силно"

И Русия и САЩ се оптиват да държат под контрол ядрения риск, което неозначава, че този риск не нарства постоянно, отбеляза експертът. По думите му досега войната е била относително ниско технологична, но вече е сблъсък на все по - съвременни и все по- разрушителни оръжия и от двете страни.

Любомир Кючуков смята за изключително опасен фактът, че вече в мисленето си пресичаме линията на допустимост на ядрен сблъсък, както това стана и с мисленето за войната, която също беше "немислима".

Според него и двете страни говорят за победа и изключват преговори и дори примирие. Боя се, че ще изконсумираме всички негативи на продължителната война, преди евентуално да се търси съгласие за край на конфликта.

Европа и НАТО  са част от конфликта, но не и от войната, но границата все повече изтънява, каза още в разговора Любомир Кючуков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21