На Небет тепе от тази седмица работи екип с ръководител археолог София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив. Там се предвижда максимално да бъде експонирана крепостната стена. Интерес за новия сезон, през следващите няколко месеца ще представляват две структури на обекта, които ще се реставрират и консервират.
Археолозите предстои да изследват градеж от Елинистическия период (IV-I век Пр. Хр.), който представлява ограден зид.
Паралелно с това ще се направи и допроучване на кръглото водохранилище от II-IV век. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив София Христева. По думите й проучванията установят, че там се касае за Римския период, където има реално работа по доразкриването до края на сезона. Водохранилището ще бъде експонирано на място, като има направено защитно покритие от фирмата-изпълнител.
От екипа заявиха, че намесата на Небет тепе ще е много деликатна, почти изцяло ще се запази съществуващият силует на стената, а експонирането ще стъпва върху автентични снимки. Предвидени са три зрителни площадки, част от тях достъпни и за инвалиди. Ще има информационен център, който ще бъде в Бакаловата къща.
Припомняме, че от понеделник бе подновена работата на археолозите и реставраторите по мащабния проект „По крепостните стени на Филипопол". Той стартира през август 2022 г. Общата стойност на целия проект е 8 милиона лева, от които 6 мил. лева са безвъзмездна финансова помощ по „Региони в растеж“, а съфинансирането е 2 милиона лева лв., осигурено чрез Фонда за устойчиви градове. Срокът на изпълнение на целия проект е 24 месеца.
На Небет тепе - ръководител на проекта за консервационно-реставрационни работи е Никола Стоянов. Той съобщи, че там работи заедно с арх. Румяна Пройкова. По повод на кулата в съседство, на нея се предвижда съвсем леко надграждане, за да е по-забележима от подходите на Небет тепе.
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..
Първият фестивал на Античните театри „EX MACHINA“ започва в Пловдив. Осем представления на младежки и професионални артисти от България, Гърция и Италия са включени в тридневната програма на форума. Инициатор за събитието е Античен театър „Огнян Радев“. Акценти в програмата са моноспектакълът на Леонид Йовчев „Метаморфози“ по Овидий,..
Дружеството на пловдивските художници открива традиционната си пролетна изложба "Цветове" тази вечер от 18 часа в зала "2019". Участие в нея взимат художници с над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми. Изложбата представя мащабна картина на изкуството в..
Известният пловдивски художник Атанас Маринчешки представя изложбата си "60..." в галерия "Сигна" в Пловдив. Тя включва 23 маслени платна, а с нея Атанас Маринчешки отбелязва своята 60-та годишнина и 10 години галерия "Сигна". Художникът е известен със своята маслена живопис, а от 1984 година до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в..
На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга . Тази година се навършват и 220 години от рождението на любимия разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен. С неговите приказки израстват поколения деца по целия свят. През 1967 г. по решение на Международния съвет за детската книга (с официален статут на член на УНИЦЕФ и ЮНЕСКО)..