„В България няма да научим при сега съществуващите условия колко от нас са гласували. Тоест – в абсолютно цифри ще научим, но не и в процент, заради избирателните списъци. Имаме всички основания да считаме, че над 50% от нас сме гласували. В този смисъл – не стоим добре, но и не стоим толкова зле“, това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Румяна Дечева, изборен експерт и представител на Европейската асоциация за защита на човешките права, наблюдател на изборите.
Тя коментира и опашките от членове на СИК, които продължават да чакат тази сутрин на опашки в Районните избирателни комисии. Според нея това е тъжно, но очаквано.
„Това, което наблюдаваме днес, беше очаквано. Много е тъжно, че едни наши сънародници продължават да чакат някъде, заради лошите решения на едни политици“, обясни Дечева.
Изборният експерт подчерта, че в обществото не е проведен приличен дебат между експертна общност, между тези, които през годините са организирали изборите и гражданите, които да кажат как искат да гласуват.
„Ако искахме да се връщат по някакъв начин хартиите, то трябваше да се върне по начин, който няма да създаде този безобразен хаос, за една страна, която е член на ЕС – където в една и съща секция, по едно и също време, се гласува на машина и с хартия, едното се изключва, другото се включва“, коментира още Децчева.
Тя подчерта, че на машините, с които се гласува на изборите на 2 април, е отнета основната функционалност – да записват, да регистрират подадения глас и да отпечатват разписки.
„Тези машини, които ние използвахме, са произведени за да разпечатват разписки, с различна хартия. Не беше дадено технологичното време от законодателя, предишното Народно събрание, не беше даде възможност производителят на тези машини да каже - може ли да се промени хартията. Направен беше тест и други неща, но при краткото време това не може да бъде качествена дейност. Не може някой на бързо да реши и да промени толкова същностно функционалността на една машина, за да произвежда тя нещо, което е хрумнало на хора, които са си вдигнали ръката в НС и са направили промени, но без да имат технологични компетенции“, каза още Румяна Дечева.
Цялото интервю с Румяна Дечева можете да чуете в звуковия файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..