Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Процедурата за личния фалит да бъде по-евтина

Проектозаконът за несъстоятелност на физическите лица, който предлага служебното правителство, всъщност ще бъде една дълга, тромава и много скъпа процедура. Тази теза защити Богомил Николов от асоциация „Активни потребители“ в предаването на Радио Пловдив „Ден след ден“.

Затова според него процедура трябва да бъде по-евтина, ако се цели оздравяване и връщане на човека обратно към търговския оборот. По думите на Николов така както е предложена от служебното правителство предполага натрупване на множество разходи за сметка на длъжника.

„Тя ще е неприложима за хора с по-малки задължения, защото разходите, които ще се натрупат  в хода на самото производство ще са толкова големи, че в някои хипотези дори дългът може да се удвои.

В закона се предвижда пълен опис на имуществото на длъжника като предусловие за започване на процедурата. Такава стъпка е напълно излишна, ако целта е оздравяване, т.е. разсрочване на кредите, така че те да продължат да бъдат обслужвани.

Освен това са заложени разходи за синдик, който ще се назначава от съда. Минималният размер на тези разходи е от 3500 лв. и от там нататък могат да растат съгласно задължението. Това затруднява хипотезата за оздравяване, защото всъщност ще се натрупат още и още разходи“, коментира Николов.

Той добави още, че има и хора, които не биха могли да се ползват от закона. Като примери пример даде хората, които упражняват занаяти или свободни професии и земеделските производители.

Обясни още, че в първия закон за личен фалит в САЩ са заложени 2 хипотези – едната е за оздравителна процедура, а другата за ликвидиране. Първата по думите му е насърчаваща и по-лека.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50