Затова според него процедура трябва да бъде по-евтина, ако се цели оздравяване и връщане на човека обратно към търговския оборот. По думите на Николов така както е предложена от служебното правителство предполага натрупване на множество разходи за сметка на длъжника.
„Тя ще е неприложима за хора с по-малки задължения, защото разходите, които ще се натрупат в хода на самото производство ще са толкова големи, че в някои хипотези дори дългът може да се удвои.
В закона се предвижда пълен опис на имуществото на длъжника като предусловие за започване на процедурата. Такава стъпка е напълно излишна, ако целта е оздравяване, т.е. разсрочване на кредите, така че те да продължат да бъдат обслужвани.
Освен това са заложени разходи за синдик, който ще се назначава от съда. Минималният размер на тези разходи е от 3500 лв. и от там нататък могат да растат съгласно задължението. Това затруднява хипотезата за оздравяване, защото всъщност ще се натрупат още и още разходи“, коментира Николов.
Той добави още, че има и хора, които не биха могли да се ползват от закона. Като примери пример даде хората, които упражняват занаяти или свободни професии и земеделските производители.
Обясни още, че в първия закон за личен фалит в САЩ са заложени 2 хипотези – едната е за оздравителна процедура, а другата за ликвидиране. Първата по думите му е насърчаваща и по-лека.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...