ЦИК ще обяви окончателните резултати от парламентарните избори на 6 април. В момента се извършва повторно въвеждане на данните от протоколите на СИК и се анализират несъответствията, в резултат на което се актуализират сумарните данни. Имената на депутатите в 49-ото Народно събрание се очаква да станат известни до 9 април, според законовия срок.
Говорим за поуките от смесеното гласуване, за грешките и организацията със Стоил Цицелков, член на обществения съвет към ЦИК и международен изборен наблюдател.
Цицелков открои, че българите сме в ситуация, в която искаме промяна и ново стабилно правителство, но излизаме и гласуваме за същите партии, за които гласувахме и миналия път.
"С промените в изборните правила, които партиите силово наложиха, без да има широко обсъждане - те промениха Изборния кодекс, така че техните интереси да бъдат защитени. Върнаха хартиите, но и това не промени нагласата за гласуване", каза експертът. По думите му у нас вече има една голяма партия "Не подкрепям никого" от 108 000 човека, която щеше да влезе в парламента с 12 депутати.
"80 000 гласували повече на този вот е маргинална бройка, на фона на милионите гласоподаватели, които не са отишли да гласуват", смята Цицелков. Според него е разрушено сериозно доверието към изборния процес.
"Партиите нямат доверие и към самите им представители по места, възложиха видеонаблюдение над техните представители, за сметка на бюджета. Това води към недоверие от обикновения човек към изборите и към политическата система", смята Стоил Цицелков. Той допълни, че се надява това да са последните избори, защото има шанс да счупим и рекордите на Италия, и да станем световни рекордьори по чести избори.
"Освен изключително усложнен изборен процес, имаме и много усложнени протоколи", заяви Стоил Цицелков. Той допълни, че наблюдателите от СЧИ са констатирали, че грешките стават от преумора на хората, ангажирани над 24 часа, във времето на вота.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..