За първи път между общината и Медицински университет - Пловдив се подписва меморандум за обучение на специализанти-лекари, медицински сестри и лаборанти.
Към днешна дата над 33 специализанти работят в двете общински болници, стана ясно на подписването на документа в община Пловдив между ректора на МУ проф. Мариана Мурджева и кмета Здравко Димитров. В МУ-Пловдив се обучават 1000 специализанти от Пловдив и страната.
Проф. Мурджева каза, че те предоставят както теоретично обучение, както и практика в Симулационния център, акредитиран от Американската асоциация по хирургия. По думите на проф. Мурджева, дори общопрактикуващите лекари могат да осигурят база за специализантите.
Броят на необходимите специализанти се заявява от управителите на лечебните заведения. Всички те посещават курсове, както и различни формати на обучение в университета, което за различните специалности е от три до пет години, време в което лекарите и здравите специалисти работят и в общинските здравни заведения, с гарантирани договори, каза д-р Калин Калинов, директор на Дирекция „Здравеопазване“ на община Пловдив.
"Пловдив е от малкото градове в България, който може да се похвали с отлични висши учебни заведения, пример е МУ-Пловдив. Меморандумът не е формален акт, квалификацията на здравните работници ще се задълбочи сериозно занапред", каза кметът Здравко Димитров. Той отбеляза, че и в Деня на здравето - 7 април продължава да смята, че от лекарската няма по-хуманна професия. "Не знам друга професия, при която учиш цял живот", каза кметът и благодари за грижите на всички лекари в Пловдив. Димитров допълни, че иска възможно най-доброто за общинското здравеопазване.
Предстои да се изработи годишна програма за обучението на специализанти, по която ще става финансирането от страна на общината към МУ-Пловдив. Целта е младите медицински специалисти да намерят професионална реализация в града.
Меморандумът е част от по-голямото споразумение между всички шест висши учебни заведения в Пловдив и общината, което бе подписано през 2022 г.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..