Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политиката се африканизира, борят се котерии, взряни в пъпа си

"Президенътът Румен Радев трябва най- после да разбере, че неговата роля е да следва ритъма на парламентарните партии, а не да взима еднолични решения", каза докторът по конституционно право и председател на Института за модерна политика Борислав Цеков. В преването "Точно днес" той коментира  свикването на 49-тото НС само 10 дни след проведените парламентарни избори.

По думите на Цеков очевидно не е имало и консултации с парламентарните партии, както изизскват принципите на държавността, и парламентът да се събере не в Страстната, а в Светлата седмица.

Укорявам това бързане, това е негативно поведение, смята анализаторът, според когото пак еднолично в предишния парламент "вредоносно и ненужно, на своя глава и по свои политически съображения" държавният глава  удължи процедурата за съставяне на кабинет.

По думите му защитата на парламентаризма трябва да дойде от политическите партии и техните лидери.

Борислав Цеков не очаква новото Народно събрание да се различава по безплодие от предишните. Фактът, че обществените настроения вече две години, и особено в последната, не се променят би трябвало да подскаже на партиите, че не може "заради копризите на този или онзи лидер, България да се върти в този омагьосан кръг.

Според него сме влезли в политически категории, които нямат нищо с държавността и с интересите на хората. "Това са едни котерии, които са взряни в пъпа си и е много крехка надеждата, че ще видим държавници, които ще съумеят да консолидират около себе си парламентарна подкрепа".

Имаме една африканизация на българската политика, господства племенното начало, няма диалог, има взаимноунишожителни племенни войни за контрол върху публичните ресурси. Това е дъното на политическата култура и на политическото лидерство, коментира Цеков.

Неговата прогноза е, че нови предсрочни излори са много вероятни заради липсата на политическа зрялост и липсата на диалог в по- малките и по- нови политически формации, заради които се въртим в омагьосания кръг на капризите и на политическата партизанщина, а не в търсене на решения.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21