Браншови организации от секторите земеделие и преработка излязоха с обща позиция срещу, както те определят "харченето като за последно на средства от Програмата за развитие на селските райони. Недоволството им е конкретно от това, че земеделското ведомство насочва средства от програмата за инвестиции в държавни структури като "Напоителни системи", което, според тях, е за сметка на чакащи финансиране фермерски проекти. Таня Георгиева- изпълнителен директор на Асоциация на земеделските производители в България.
"В рамките на заседанието на Комитета по наблюдение на програмата за развитие на селските райони от началото на април, стана ясно за намеренията на администрацията - за новите целеви приеми за публичните субекти има частични средства или се разчита на други неусвоени да бъдат прехвърлени. Едно от притесненията ни, застъпено в позицията на 24-те организации е доколко реалистично е проектите да се случат в малкото оставащо време до края на програмата, и съответно, какъв е рискът, заделяйки средства за тези приеми в близко бъдеще, те да не могат да бъдат пренасочени към други подмерки."
Георгиева подчерта, че всички знаят, че и Напоителни системи имат нужда от инвестиции. Въпросът обаче е, че за обезпечаване на приема няма такъв финансов ресурс и той трябва да се насочи от други налични мерки и подмерки.
По думите на Георгиева, че за всички публични средства след като мине приемът и бъдат сключени договори за финансиране, предстои да проведат обществени поръчки.
"В такива динамични политически времена резултатите невинаги са добри и има много неизвестни. Притеснителен е и моментът по подмярка 5.1, разработена по настояване на животновъдния сектор, като възможност да се инвестират средства, свързани с биосигурността, когато бяха избухнали епидемии от птичи грип и африканска чума по свинете. От една страна, там има някакви средства по тази подмярка, а от друга, се предлага тези средства да се оформят за два целеви приема - единият е Изпълнителна агенция за борба с градушките да закупи дронове с бюджет от 6 млн. евро, без да е доказано, че това е ефективен метод за борба с градушките. Има и дефицит, по отношение на законодателството за използване на дроновете, касаещо безопасността им, и от друга страна, моделирането на метеорологичната обстановка на национално ниво. Има сложни законови процедури по отношение изискванията на околната среда и въздухоплаването".
Сроковете за вземане на решения са кратки. Проектите по подмярка 4.1 и 4.2 са в графа "резерва", т.е. те са разгледани от Фонд "Земеделие" и са допустими. Част от бенефициентите-фермери са стартирали инвестиции и чакат единствено при увеличаване на бюджета по подмярка 4.1 и 4.2 т.н. черта с точките да падне и да бъдат разписани договори, финансирани и изпълнени много по-бързо.
"Интересът на частният сектор е да може да привлече проектно финансиране и да финализира в пълен обем и успешно инвестициите. Докато при държавния сектор не сме убедени, че интересът е напълно в тази посока - за цялостна реализация на инвестиционни проекти".
В краткото време за реакция Георгиева призова за реализъм и прагматичност в решенията на управляващите. Тя изрази надежда министърът на земеделието да определи обявената позиция на браншовите организации от секторите земеделие и преработка като "конструктивна критика" и да вземе мерки.
Интервюто - звуковия файл.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..