Само минута и половина работиха депутатите в четвъртък, което даде повод на историка Веселина Вачкова да обобщи, че всеки рекорд си е рекорд, особено в предпразнично време. Доцент Вачкова е учен, културолог и директор на Историческия музей в Перущица.
Според нея старта на новия парламент много напомня на началото на миналия и е поредно доказателство, че историята се повтаря. Като експерт тя не е изненадана от случващото се у нас, защото още бащата на историята Херодот е казал, че историята учи, че никой не се учи от нея. "Тази патова ситуация у нас, описана с шахматен термин, който не е много удачен, защото пат идва след дълго и продължително разиграване, е от 10-15 години. Ние сега по- скоро се пускаме по течението", каза Вачкова.
Историческият й анализ показва, че българите имат опит да бъдат политически зависими, защото около 700 години страната ни е била политически зависима. Този опит ни учи на изчаквателна тактика, което в днешно време е неадекватно. Тази позиция е била удобна за епохи, за които времето тече по календарни празници и природни знаци за преминаващите дни и години, каза тя и добави, че сега обществото трябва да е по- активно.
Според нея една от причините за политическата криза у нас е липсата на модерни платформи и нови лица в политиката, които да не са свързани с миналото. Появата на нова партия изисква технологично време, но подозирам, че появата на подобна формация е в ход. Иначе сценарият е много тягостен от две години насам, смята доц. Веселина Вачкова.
Тя е категорична, че ако България изостави позицията си за Украйна ще бъде катастрофално. Надяваме се изобщо промяна да не бъде коментирана. Въпросът е искаме ли да бъдем модерна европейска държава или не искаме, подчерта историкът. По думите й най- страшното е инерцията на войната, защото се изпуска ядрото на конфликта. Всички големи конфликти са резултат на превръщането на един регионален конфликт в световен. Това е проблем на по- високи сили, които трябва да направят всичко възможно да спрат войната в Украйна, добави Вачкова.
Нейното очакване е народните представители да оправдаят надеждата на хората, които гласуваха за тях, за да може следващия път да излязат повече хора.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..