Велики петък е най-тъжният и страшен ден от Страстната седмица. Това е денят, в който християните съпреживяват страданията на Спасителя - поруган, бичуван и разпнат. Ден за смирение и пост - баз храна и вода.
На Велики петък Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която поставят стража и огромен камък на входа.
През деня не се служи литургия, а на вечерната служба в храма се съпреживява Христовата смърт – изнася се Христовата плащаница, посветена на погребението на Спасителя. С нея се обикаля около храма и символично се извършва погребението на Христос. В края на службата свещеникът взима плащаницата от престола и я полага в „гроба“ – в центъра на храма.
Поклонението на плащаницата продължава две денонощия, до късно в събота вечер, когато тя се внася обратно в олтара – минути преди пасхалното шествие на кръста.
За кръста като възможност за равносметка, истина и оръжие срещу пошлостта и грозотата в света и завръщането към историчността на тъжното събитие с молитва за духовно просветление - доц. Екатерина Дамянова - преподавател по библейска археология в СУ "Климент Охридски".
Между дежурната ритуалност и съзнателното православие - за белезите от раните в голямата тишина на смутения от тревожното време Свят, българската Голгота, трудните истина и покаянието в дефицит - писателят проф. Валери Стефанов.
За ценностните предизвикателства пред хората, които влязоха в сградата на българския Парламент с клетва, за цената на компромисите и вечните морални принципи - репери на демокрацията и парламентаризма - събеседници: прокурорът и преподавател по европейско право Владимир Вълев и неговите студенти Габриела Стойчева и Георги Табрев - преди Деня на българската Конституция и професионалния празник на юристите 16 април.
Какво се случва в 49-то НС, след отказа на депутатите да изберат председател. За политическите сигнали на партиите в тишината на спрелия часовник до 19 април - разговор с политолога от УНСС Александър Димитров.
Книгата на режисьора Петър Денчев "Употреба и функция на пространството в театралния спектакъл" излиза с печата на ИК "Жанет 45". Разговор за феномена на пространството, като театрално и символно решение, драматургията и повтаряемостта на ритуалното и възпитанието на въображението.
"Добро утро, Ден" и в последния ден от Страстната седмица оставаме в компанията на Атанас Маринчешки.
Заедно сме на Зимна Богородица, Вълча Богородица, Сретение Господне, Петльовден, с тези имена е известен 2-и февруари. Отбелязва се спасението, оцеляването и съхраняването на мъжката сила. В предаването, тази неделя, очаквайте астро бюлетина за февруари, със Стефи Недевска. С Лили Камбурова говорим за мобилността на стъпалата и..
Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания. Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня. От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..
Наистина ли клиентът винаги има право и дали наистина винаги реагира правилно? Този реторичен въпрос ще зададем на Богомил Николов от организацията „Активни потребители“, а поводът е обявеният в Хървания клиентски бойкот заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни. Ще стане дума и за затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните..
Изпращаме януари с умивка и Ви каним да останете в компанията ни във времето до 15:00! Отбелязваме 31 януари като Международен ден на бижутера! Празнуват майсторите, които правят живота ни по-красив :))) Професия "бижутер" се нарежда сред най-древните, защото от незапомнени времена хората обичат да се кичат с красиви украшения. С поглед към днешна..
В петъчното утро говорим за транспорта на Пловдив, за държавния бюджет, за инвативното решение на община Първомай във всички нормативни документи да изписва ценине както в лева, така и в евро, за съвременния прочит на личността на Стефан Стамболов, за новата църква "Света Марина" в Асеновград, която ще бъде осветена в неделя и за премиерата на "Отело" на..