Велики петък е най-тъжният и страшен ден от Страстната седмица. Това е денят, в който християните съпреживяват страданията на Спасителя - поруган, бичуван и разпнат. Ден за смирение и пост - баз храна и вода.
На Велики петък Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която поставят стража и огромен камък на входа.
През деня не се служи литургия, а на вечерната служба в храма се съпреживява Христовата смърт – изнася се Христовата плащаница, посветена на погребението на Спасителя. С нея се обикаля около храма и символично се извършва погребението на Христос. В края на службата свещеникът взима плащаницата от престола и я полага в „гроба“ – в центъра на храма.
Поклонението на плащаницата продължава две денонощия, до късно в събота вечер, когато тя се внася обратно в олтара – минути преди пасхалното шествие на кръста.
За кръста като възможност за равносметка, истина и оръжие срещу пошлостта и грозотата в света и завръщането към историчността на тъжното събитие с молитва за духовно просветление - доц. Екатерина Дамянова - преподавател по библейска археология в СУ "Климент Охридски".
Между дежурната ритуалност и съзнателното православие - за белезите от раните в голямата тишина на смутения от тревожното време Свят, българската Голгота, трудните истина и покаянието в дефицит - писателят проф. Валери Стефанов.
За ценностните предизвикателства пред хората, които влязоха в сградата на българския Парламент с клетва, за цената на компромисите и вечните морални принципи - репери на демокрацията и парламентаризма - събеседници: прокурорът и преподавател по европейско право Владимир Вълев и неговите студенти Габриела Стойчева и Георги Табрев - преди Деня на българската Конституция и професионалния празник на юристите 16 април.
Какво се случва в 49-то НС, след отказа на депутатите да изберат председател. За политическите сигнали на партиите в тишината на спрелия часовник до 19 април - разговор с политолога от УНСС Александър Димитров.
Книгата на режисьора Петър Денчев "Употреба и функция на пространството в театралния спектакъл" излиза с печата на ИК "Жанет 45". Разговор за феномена на пространството, като театрално и символно решение, драматургията и повтаряемостта на ритуалното и възпитанието на въображението.
"Добро утро, Ден" и в последния ден от Страстната седмица оставаме в компанията на Атанас Маринчешки.
С малко над 700 милиона лева ще разполага тази година Община Пловдив. Това съобщи кметът Костадин Димитров, който представи параметрите на бюджета. Обобщена информация ще чуем от репортажа на Антония Попова . И още една градска тема. Община Пловдив подготвя промени в Наредбата за организацията на движението и паркирането, с които да ограничи..
Посрещаме 99-тия ден на годината със спомена за изненадата от понеделнишкия сняг и едно на ум относно хлапашкото лекомислие на април. Но снегът вече е стопен и пролетта се връща с непобедимата си категоричност във всички нюанси на зеленото! Днес в предаването ще срещнем един писател в емиграция , сиреч Ангел Хаджипопгеоргиев, с когото ще..
37 мерки за спиране на войната с жертви по пътищата предлага правителството след трагичната катастрофа, при която загина 12 годишната Сияна. Ремонти, завишен контрол, включително с цивилни екипи, бързи съдебни процеси, намаляване на скоростта за магистрала на 130 километра в час, законодателни промени... Ясен ли е проблемът и адекватни ли са..
В следобедното информационно предаване на Радио Пловдив "Ден след ден" ще проследим какво стои зад заглавията на новините, които ни стъписват през последните дни – починалото след дентално лечение в частна болница в Пловдив 6- годишно дете, войната по пътищата, оповестените нови правила за паркиране в Стария Пловдив и недоволството в Калояново..
Във "Вход свободен" днес акцентираме и се фокусираме вурху новите технологии, които определено не хапят :))) но изискват малко повече разбиране от наша страна. Ако компютърът е колело за ума., дали в такъв случай изкуственият интелект можем да оприличим на мотор или ракета - отговорите търсим днес от Иван Иванов. Самият той е убеден, че вместо да вземат..