Една от знаковите книги - "Страници от миналото на Пазарджик", получава нов живот. По идея на писателя историк Илия Михайлов дългогодишният изследователски труд на Бистра Риндова ще бъде допълнен и преиздаден.
Книгата разказва за миналото на възрожденския Татар Пазарджик, за неговите личности и за събитията, които са част от историята на страната ни.
"Страници от миналото на Пазарджик" вече е в печат и е част от културния афиш на града.
Книгата се появява за първи път преди 30 години, но в момента изследването може да се открие трудно на книжния пазар. Затова учителят Илия Михайлов успява да убеди автора Бистра Риндова да дадат нов живот на книгата. Трудът на Риндова е посветен на един от популярните квартали на Пазарджик по време на Възраждането и на хората, формирали неговият облик.
"Затова направеното от тях трябва да се помни и да се съхрани", казва Михайлов.
Авторът започва реализацията на идеята си по времето, в което тя е преподавател по български език в тогавашното милиционерско училище в града. Но интересът към историята я кара всеки ден тя да провежда редица срещи с хора от квартал "Чиксалън", да събира спомени и семейни фотографии.
Това ново издание на книгата няма да се продава. То ще е подарък за библиотеките, читалищата и училищата в града.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.
Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив. В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..
Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив. Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..
Поставят паметна плоча на четирима видни за Пловдив евреи на сградата на организация „Шалом“ в града. Това решиха общинските съветници единодушно с 42 гласа "за". Всички те са от рода Паси - Калев. Единият от тях Исак Насим Паси е бил убит в нацисткия лагер "Собибор". Соломон Паси пък е защитавал митрополит Кирил, спасител на пловдивските евреи, от..