Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„От сърце към сърце“ с децата на България и Украйна

| обновено на 20.04.23 в 15:29
5
Снимка: Личен архив

Пролетният концерт „От сърце към сърце“ ни среща с деца от Украйна и България, които ще излязат на една сцена в зала „Съединение“, на Регионален исторически музей Пловдив, в петък от 18.30 часа. Входът на събитието е свободен. 

Концертът се организира в сътрудничество между Фондация „Живите български корени“, Ukraine Support & Renovation Foundation и Фондация „Стойна Кръстанова“, със съдействието на Музикално-артистичен форум Пловдив. 

Заедно, децата ще рецитират, пеят, свирят и танцуват. Музиката е нишката, която свързва тези изкуства. Тя създава приятелства, дава израз на чувствата, пресъздава човешките състояния и мисли. В концерта ще се включат и „Театр Юново Актёра ТЕАТР U.A.“, който съществува от девет години в Киев, с ръководител Александър Григориев и Студия современного танца „Funk Drive“, с ръководител Сергей Прокопенко. 

Детската хорова формация, която ще участва подготвя своя репертоар с помощта на Милена Начева, д-р Ваня Балева и виолончелистката Екатерина Трусова, която идва в България заедно със съпруга си и седемте си деца, след началото на войната в Украйна. Доц. Надежда Кузманова и Мариела Маринова обучават украинските деца за изпълнение на клавирни произведения.

„Използваме музиката, за да се обединим, защото тя е универсалният език. Като представители на музиката, ние имаме за цел да популяризираме красотата чрез музиката. Красивото в този свят, цялата красота на нещата я има в изкуството. Изкуството е приоритет на човека. Ние разглеждаме човека като венец на природата и смятаме, че венецът на природата не може да се държи безобразно. Венецът на природата, трябва да се държи като венец на природата и всичко това се възпитава. Възпитава се с изкуство. Възпитанието, разбира се, започва от най-ранна възраст и ние имахме за цел тези деца, които са попаднали в една чужда за тях среда, да се почувстват като част от тази среда. Всеки един етнос обогатява града, в който е. Ние учим от тях и те от нас. Целта ни е, те да се чувстват добре, да бъдат спокойни“, казва д-р Ваня Балева от Музикално-артистичен форум Пловдив.

„Съединението прави силата. А, музиката и изкуството имат много силна лечебна роля. Те психологически въздействат. Смятаме, че това е един добър начин, да привлечем децата, да им създадем доверие в новата среда, в която те вече живеят“, добавя проф. Красимира Кръстанова.

Концертът от „Сърце към сърце“ е първата стъпка, в работата по проекта „Живот с музика“. Около средата на юни ще бъде и големият концерт, който отново ще обедини украинските и българските деца, защото детското изкуство и творчество ни напомнят, че добротата, нежността и закрилата не са само понятия. Да бъдат заедно, да осъществяват мечтите си, да градят общо мирно бъдеще, това е посланието на нашите деца.

Проф. Красимира Кръстанова е гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Великите европейци - Алън Александър Милн

На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..

публикувано на 04.04.25 в 12:25

Проф. Георги Каприев гостува в "Срещи"- те тази събота

Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи".  Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура?  И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан?  Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..

публикувано на 04.04.25 в 10:21

Петя Доненчева открива изложба в ГХГ

Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години.  Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт  с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..

публикувано на 04.04.25 в 06:42

„Диоклецианополис – кръстопът на времето“ започва в Хисаря

Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..

публикувано на 04.04.25 в 05:39

Неда Антонова с нов роман за едно пътуване по ръба на живота

В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край.  Темата силно провокира нашата..

публикувано на 03.04.25 в 09:00