Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Демокрацията функционира, но партиите са изчерпани

"Обратно на логиката на парламентаристите с искането им за някакви срокове, с времето шансовете за съставяне на Кабинет намаляват, вместо да се увеличават. Те тръгнаха с ентусиазъм и воля за общи действия и законодателна рамка и всякаш всичко спира дотук. В момента, в който се заговори за същинската функция на Парламента да излъчи изпълнителната власт, управлението в държавата, нещата започват да буксуват. Печеленето на време не ми се струва, че води до изграждане на стабилна коалиция". Това заяви политологът Цветанка Андреева.

По думите й, заявявайки, отказа си да бъде номиниран за премиер, Бойко Борисов прави политически жест, че няма да се обвърже с изпълнителната власт. "Това е много повече жест, отколкото - отказ да се обвърже с властта".

Стилът на Борисов го е оставил във властта над десетилетия. "Този стил е изграждане на отношения, дори с опозицията си - виждаме това и към БСП, и към "Възраждане". Когато се готвиш да изграждаш коалиционно управление, това е правилният начин и трябва да бъде разчетен като негов стил. Потенциалът на този стил с времето обаче намалява".

Андреева подчерта, че в този Парламент  се възлага много повече надежда на ГЕРБ  да изградят Правителство, като се говори за вариант "А" и "Б", съответно - между първата и втората сила в Парламента - евроатлантическо правителство, и от друга страна - експертно, временно, без ярки политически эигури, които да получат подкрепа от други сили в парламента. 

Пред ГЕРБ стои тежката дилема дали да влязат в една непрестижна коалиция или отново да тръгнем на избори, заради отказа им да поемат отговорност за управление.

Лидерите на ПП-ДБ все още не могат да управляват процесите и кризата. Вижда се, че имат желание да печелят време.  Чисто институционално обаче няма как да се иска удължаване живота на парламент, който не може да излъчи Правителство.

 "Абсурдно е да искаш живот за такъв Парламент, абсурдно е да искаш да правиш бюджет, а да седиш в опозиция, абсурдно е да се прави ротация за управление на парламента, ако ще бъде опозиция на партньорите си. Абсурдно е да кажеш, че имаш обща законодателна рамка с опозицията си, защото една власт се осъществява чрез законите и ако ти ги подкрепяш, тогава не си опозиция. Това са въведения, които звучат абстрактно и не водят до нищо добро".  

По думите на Андреева, демокрацията функционира, независимо че от две години сме в криза, но са изчерпани партиите и това е предизвикателството пред тях - да вкарат държавата в разумни рамки.

Тя подчерта, че е критик на президента Радев, защото той реализира много повече собствени амбиции и планове, отколкото да съдейства за управлението.

Когато двете основни политически сили си отговорят на въпросите за цената, която трябва да платят, за да има управление България, нещата ще си влязат в рамки. "Предизвикателството пред политическото лидерство е да убедиш хората си, че постъпваш правилно".

Интервюто - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проблемите на разузнаването дискутират във ВУСИ

Висшето училище по сигурност и икономика организира в Пловдив конференция на тема „Българското разузнаване и контраразузнаване – предизвикателства, проблеми, перспективи“.  Основният доклад ще изнесат ректорът на ВУСИ проф. д-р Йордан Бакалов и доц. д-р Васил Станков. Приветствие към участниците ще отправи заместник-министърът на вътрешните..

обновено на 11.04.25 в 09:27

Никога не съм виждал Пеевски, готов съм на детектор на лъжата

Бизнесменът Иван Петлешков, чието име се замеси в последните скандали с контрабадння канал за цигари и влияние върху полицията и община Пловдив чрез създаденото от него движение "Браво Пловдив!"“ и петимата негови общински съветници отговори на въпросите, които последните събития поставят.   "Името ми се спряга с език на омразата от две три..

публикувано на 10.04.25 в 15:57

Пътната безопасност няма как да е по-добра, щом АПИ работи в мъгла

Поправките в Закона за движение по пътищата минаха вчера на първо четене в ПК по транспорт. Депутатите намалиха максималната скорост по магистралите от 140 на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Правителството прие 37 мерки за намаляване на ПТП след поредната трагедия на пътя.  "Ако можеше 1 закон да намали жертвите..

публикувано на 10.04.25 в 10:14

Учениците от НГСЕИ помагат за опожареното училище в Трявна

Ученици от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства  - Пловдив ще играят благотворително два дни, в помощ на учениците от Трявна.  Идеята е подкрепена от директора и преподавателите, които предлагат да има две постановки, днес и във вторник на 15 април. Събраните средства ще са важна подкрепа за Национална гимназия за приложни..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Живеещи в Старинен Пловдив са "за" промени в паркирането

По повод готвените промени от Община Пловдив в Наредбата за организацията на движението и паркирането в Стария град, смятаме, че като начало е добре да започне някаква промяна. Все пак предишната наредба е от 2012 г., коментира председателят на сдружение "Живея в Старинен Пловдив" Сахак Чалъкян . Строг режим за достъп на колите в Стария град..

публикувано на 09.04.25 в 14:39