Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четящите хора увличат още четящи

"Ние сме народ, който преди да е имал държавност, е имал читалища, знаел е колко е важно да развиваме книжовността си. А книгата, писаното слово, пази човешкото знание и традициите. Тя ни съхранява, съхранява нашите ценности". Това заяви председателят на УС на Асоциация Българска книга Десислава Алексиева в навечерието на Световния ден на Книгата и авторското право - 23 април.

По думите й, данъкът върху книгите е данък върху грамотността.

 "Той влияе на броя книги, които могат да бъдат закупени, а броят на книгите влияе върху нивата на грамотността.  Колкото повече книги има в едно домакинство, толкова по-голяма е вероятността не децата да бъдат само по-четящи, а икономически проспериращи".

Алексиева бе категорична, че децата, на които им се чете, в първите три години от живота си получават с  около 30 млн думи повече, а това е богатство и то не само - езиково. 

"През последните 12 години с променлив успех у нас се отделят максимум 2 млн лв. годишно за обновяване на библиотечните фондове. Стандартите на ЮНЕСКО са за финансиране на книги всяка година  всяко населено място и за всеки човек и отнесено към наши условия, това означава, че трябва да се отделят 12 млн лева годишно, което е пренебрежимо малка сума в рамките на държавния бюджет. Нова е гарантирана дългосрочна възвращаемост".  

Българите напоследък четат все повече родни автори на литература, подчерта Алексиева.

Независимо че ние все повече четем в интернет и го използваме като продължение на нашия мозък и не се стараем да запаметяваме информацията, която намираме в дигиталното пространство, книгите ще продължат да съществуват, защото стимулират паметта и фантазията.

Алексиева е вкатегорична, че четящите хора увличат след себе си още четящи.

Повече - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пламен Монев с нова живописна изложба в галерия "Дяков"

Тазгодишният лауреат на Годишната награда на Галерия „Дяков“ за принос в развитието на живописта Пламен Монев открива  изложбата си „Между Черно и Бяло море“. Живописните му платна  водят почитателите на места, където очите се изпълват с необятността на морската шир, дори когато тя е само загатната. Монев е завършил  Националната..

обновено на 19.09.24 в 10:08

Куклената актриса Мария Лазарова представя книга

Куклената актриса Мария Лазарова написа първата си книга за деца. Повече от 25 години животът й е свързан с ДКТ Пловдив, където участва в стотици постановки, превръщайки се в познати и непознати герои. През 2000 година напуска трупата и се отдава на магията на телевизията. Заедно с нейния син Георги Лазаров – актьор и режисьор, създават..

публикувано на 19.09.24 в 10:05

Увлекателен разказ за Япония от първо лице

Книгата на Юлияна Антонова Мурата „Хай хай, Япония“ ще бъде представена в Дом на културата „Борис Христов“. Това е последната книга от четирилогията с кратки разкази по истински случаи и е послание за приятелство. Юлияна Антонова-Мурата е завършила 91-ва Немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов“ и немска филология и психология..

обновено на 19.09.24 в 09:12

Два спектакъла на "Сцена на кръстопът"

Спектакълът „Метаморфози по Овидия"  на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград е поредното заглавие, което пловдивската публика ще види в рамките на 28-то издание на Есенния международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът“. Спектакълът под режисурата на Стайко Мурджев и сценография и костюми на Никола Налбантов е с номинация Икар..

обновено на 19.09.24 в 08:42

"Вицекралят Банк" гостува на сцената на Драматичния театър

Националният театър на Будапеща – Унгария представя „Вицекралят Банк“ от Йожеф Катона на Голяма сцена на Драматичния театър. Режисьор на спектакъла е Атила Виднянски. Мащабната историческа драма с размаха на Шекспирово платно разказва за смутните времена на Средновековието.  Пиесата заема особено място в историята на Унгария. Забранена от..

публикувано на 18.09.24 в 09:06