Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четящите хора увличат още четящи

"Ние сме народ, който преди да е имал държавност, е имал читалища, знаел е колко е важно да развиваме книжовността си. А книгата, писаното слово, пази човешкото знание и традициите. Тя ни съхранява, съхранява нашите ценности". Това заяви председателят на УС на Асоциация Българска книга Десислава Алексиева в навечерието на Световния ден на Книгата и авторското право - 23 април.

По думите й, данъкът върху книгите е данък върху грамотността.

 "Той влияе на броя книги, които могат да бъдат закупени, а броят на книгите влияе върху нивата на грамотността.  Колкото повече книги има в едно домакинство, толкова по-голяма е вероятността не децата да бъдат само по-четящи, а икономически проспериращи".

Алексиева бе категорична, че децата, на които им се чете, в първите три години от живота си получават с  около 30 млн думи повече, а това е богатство и то не само - езиково. 

"През последните 12 години с променлив успех у нас се отделят максимум 2 млн лв. годишно за обновяване на библиотечните фондове. Стандартите на ЮНЕСКО са за финансиране на книги всяка година  всяко населено място и за всеки човек и отнесено към наши условия, това означава, че трябва да се отделят 12 млн лева годишно, което е пренебрежимо малка сума в рамките на държавния бюджет. Нова е гарантирана дългосрочна възвращаемост".  

Българите напоследък четат все повече родни автори на литература, подчерта Алексиева.

Независимо че ние все повече четем в интернет и го използваме като продължение на нашия мозък и не се стараем да запаметяваме информацията, която намираме в дигиталното пространство, книгите ще продължат да съществуват, защото стимулират паметта и фантазията.

Алексиева е вкатегорична, че четящите хора увличат след себе си още четящи.

Повече - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Благотворителен концерт организират в Пазарджик

В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..

публикувано на 25.11.24 в 09:51

Преге - предаване за света на книгите, 23.11. - 29.11.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 23 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А,..

публикувано на 25.11.24 в 08:37

Почитаме Св. Климент Охридски

Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски.  Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език.   Основател е на Охридската книжовна школа.  Българската православна църква го  тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..

публикувано на 25.11.24 в 07:49

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

обновено на 23.11.24 в 07:30

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23