„Най-първата стъпка в ненасилието е да култивираме в нашето ежедневие, между нас си, истинност, смирение, толерантност, любяща доброта"
Махатма Ганди
От 18:00 часа, тази вечер, в Градска художествена галерия - Пловдив, се открива изложбата „Ахимса: ненасилието“, в която участват някои от най-именитите български художници и скулптори. Около 40 са творбите, които ще могат да се видят. Организатори на събитието са Градска художествена галерия и Индологическа фондация „Изток-Запад“, с подкрепата на посолството на Република Индия у нас.
Изложбата представлява етап на естествено развитие и надграждане на изложбата “Махатма Ганди: Сила на истината” (2019 г.), посветена на 150-годишнината от рождението на Ганди. През 2007 година, ООН обявява 2 октомври – деня на рождението на Махатма Ганди – за Международен ден на ненасилието. Именно на този световен ден беше посветено първото издание на изложбата, което се състоя в Плевен през октомври миналата година. Настоящата изложба е инициирана от скулптора проф. Емил Попов, художника проф. Станислав Памукчиев и индолога Йорданка Боянова.
„Всъщност, можем да говорим, че нашата изложба е солният поход на именити български художници в защита на доброто, в защита на правдата“, споделя проф. Станислав Памукчиев.
Двайсет и три дневният „Поход на солта“ е най-силната кампания на Ганди, срещу британското управление. Тя вдъхновява милиони индийци да се включат в акцията му за гражданско неподчинение и получава световен отзвук. Това се случва през 1930 година. По това време, в съответствие с британски закон за солта от 1882 година, колониалното правителство изисква от всички индийци да купуват сол от британците и да плащат данък върху солта, вместо да произвеждат собствена такава.
Представянето на експозицията „Ахимса: ненасилието“, ще продължи до 14 май.
Част от експозицията са нейните програмни винили и филми, които документално създават контекста на изложбата. Те следват принципа за ахимса, а именно, с образ и послания на Махатма Ганди, с колаж от портрети на лидери – последователи, съратници, съмишленици на концепцията на Ганди за ненасилието и винил с техни мисли, а също със стихове по темата от Борис Христов и Константин Павлов. Специфичен акцент в изложбата е поставен върху ненасилието към деца.
Основната част от експозицията и темата за ненасилието представят творбите на Валентин Старчев, Георги Чапкънов, Павел Койчев, Светлин Русев, Емил Попов, Станислав Памукчиев, Иван Русев, Иван Славов, Десислава Минчева, Ивайло Мирчев, Ангел Станев, Стоян Дечев, Милко Божков, Любен Гайдаров, Стоимен Марков, Кирил Мескин, Валентин Господинов, Камен Цветков, Цветослав Христов, Иван Кънчев, Веселин Начев, Иван Милушев, Любен Генов, Надежда Кутева, Рашо Митев, Свилен Блажев, Хари Атанасов, Цанко Цанков, Мартиан Табаков, Мартин Трифонов, Нина Русева, Павлин Радевски, Пламен Моневски. Със свои произведения са представени също Нагджи Пател (Индия), Зиятин Нуриев (Турция), Благица Здравковска и Ристо Станковски (Северна Македония).
Проф. Станислав Памукчиев е гост в предаването "Вход свободен".
Чуйте още, в прикачения файл.
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..
Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия Elysium. Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..