За какво ще стигнат парите за здраве през 2023 г., които са с около 1 милиард повече. Около 20 % повече ще получат личните лекари, лекарите специалисти и болниците.
900 милиона лева е увеличението на НЗОК, за болничната помощ е с около 20 %. Това е добре на фона на инфлацията, която се разрази миналата година, за да покрием увеличените разходи и болниците да не фалират. Това коментира пред Радио Пловдив Красимир Грудев, председател на Сдружението на частните болници.
"Настояваме да се преразгледат разходите и да се увеличат средствата за тези, които са силно недофинансирани, а не за всички еднакъв процент", добави той.
По думите му, миналата година е имало увеличение с 40 % на парите за доболничната помощ, а привизът е да се повишат средствата за болничната помощ, като например хемодиализа, очни болести, част от педиатричните дейности и т.н.
Грудев припомни, че в България здравната вноска е 8 %, което е най-ниската ставка от страните от ЕС, а Българският лекарски съюз настоява за 12 %. "Естественото увеличение на доходите нормално води до повишаване на парите за здраве, в този смисъл никой не налива пари за медицинска помощ. 20-те % увеличение за болничната помощ или 15 % за здраве покриват инфлацията. Няма как да очаквате да се получат фантастични резултати с тези пари, те спасяват сектора от фалит", посочи председателят на Сдружението на частните болници.
"Предлагам да вдигнем вноската за здраве на 10 % и всички събрани пари да ги дадем на джипитата, на специалистите в доболничната и болнична помощ, за реимбурсация за лекарствата в аптеките. Ние плащаме 80 % от лекарствата, защото Касата плаща само 20 на сто от стойността на медикаментите. Това е скандално!", каза още Красимир Грудев.
Цялото интервю на Веселина Пеева с председателя на Сдружението на частните болници е в прикачения файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..