Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обидите в Парламента са скрити зад алегории

След като противопоставянето на „Възраждане“, ДБ  и Явор Божанков в НС отчете непрестижни върхове на арогантност и пошло красноречие, рязко контрастиращи на внезапно умиротворения диалог между доскорошните антагонисти в управлението на държавата ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ само преди ден, се стигна до  непредвидена почивка за уталожване на страстите. Затруднени ли са изследователите на езика да догонват промените в политически и медиен контекст – събеседник – проф.  Андреана Ефтимова  - автор на книгата „Двойнственият език в медиите – език на политическата коректност срещу езика на омразата“.

"Словесният дуел в Парламента се проведе с морализаторски маски. Осъществи се поговорката "крадецът вика дръжте крадеца", тъй като вербалната саморазправа на опонентите протече, докато те непрекъснато отправяха призиви към председателя на НС да наложи санкции, говореха непрекъснато, че нещата минават на махленско ниво, че така политика не се прави и че е необходимо да се поддържа почтен тон в Парламента. Въпреки всичко те успяха да произнесат всички елементи от речта на омразата".  Това заяви проф. Андреана Ефтимова.

По думите й, така политиците са успели да отправят важно послание на българските граждани, което е свързано със собственото им недоверие, че правилата ще бъдат приложени, че някой  следи за това и  няма да се стигне до вербална саморазправа.

Различното в рамките на настоящия Парламент е, че обидите вече не са директни, а вербалната саморазправа преминава през морализаторски дискурс. Обидите са скрити зад алегории и иносказателно речево поведение.  

"Обида и то много по-тежка, може да се нанесе и с помощта на реторически похвати и инструменти, без да се използват тежки думи. Би могло така да се облече обидата, че тя да изглежда на пръв поглед невинна".

Проф. Ефтимова призова гражданите да бъдат особено чувствителни към този реторически пласт на обидата, която може да е така "облечена", че да изглежда невинна на пръв поглед и  да не е явна, а добре маскирана.

"Една от функциите на езика е понякога да прикрива реални отношения. Така едни хора в  кулоарите на Парламента могат да си говорят съвсем приятелски, а в залата да заемат ролята на опоненти, за да печелят твърдия електорат. Предпочитам това речево поведение да го схващам като роля, като предварително обмислен сценарий за постигане на цели с езиковите инструменти".

Интервюто - звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21